Thajsko: Po útocích demonstranti posílí blokádu letišť
01.12.2008 11:33
Tisíce thajských protivládních demonstrantů opustí pozemky před úřadem premiéra, které okupují od konce srpna, a přesunou se na dvě hlavní bangkocká letiště. Oznámil to dnes mluvčí opozičního Lidového spojenectví pro demokracii (PAD). Hlavním důvodem jsou pokračující útoky provládních aktivistů proti demonatrantům PAD.
Thajská média tento krok označují za dramatickou změnu. Podle mluvčího PAD Chamlonga Srimuanga jsou bezpečnostní podmínky na obou letištích lepší než u vládní budovy. Policie prý na ochranu demonstrantů u budovy vlády nedělá téměř nic.
Obě letiště přitom už sedmým dnem blokují stoupenci PAD, kteří ignorují výzvy policie k ukončení protestu. Blokáda letišť stojí zemi desítky milionů dolarů denně.
"Začali jsme opouštět tento pozemek (před sídlem premiéra) a zcela ho vyklidíme do večera. Všechny stany budou rozmontovány. Půjdeme na letiště Don Muang a Suvarnabhumi," citovala mluvčího PAD thajská média.
"Bylo by velmi nebezpečné zůstávat zde, protože by se mohly opakovat útoky na nás," doplnil mluvčí s odkazem na výbuchy granátů v posledních dvou týdnech, které připravily o život nejméně jednoho člověka a desítky jich zranily.
PAD obsadilo vnitrostátní letiště Don Muang a mezinárodní Suvarnabhumi v rámci svého šest měsíců trvajícího boje za svržení thajské vlády. Tu demonstranti obviňují z napojení na svrženého premiéra Tchaksina Šinavatru, jenž je obviňován z korupce. Nynější premiér Somčaj Vongsavat je Šinavatrovým švagrem.
Výzvy k opuštění mezinárodního letiště PAD ignoruje
Blokáda letišť stojí zemi podle Federace thajského průmyslu 57 až 85 milionů dolarů (1,1 až 1,7 miliardy korun) denně. PAD nicméně tyto náklady považuje a cenu, kterou stojí za to zaplatit. "Jistěže to ubližuje hospodářství, ale tohle je jediný způsob, jakým můžeme tuhle vládu sesadit.
Ztráty porostou i v případě okamžitého ukončení protestu, protože provoz letišť nebude možné obnovit okamžitě. "Prověření počítačových systémů běžně trvá týden," řekl generální manažer letiště Suvarnabhumi Serirat Prasutanond.
"Musíme je zkontrolovat, prověřit a zkontrolovat a prověřit," dodal s tím, že obnovení provozu potrvá ještě déle, pokud by některý z počítačových systémů ohromného letiště potřeboval opravit. "Myslím, že některé z nich jsou poškozené," uvedl bez dalších podrobností.
V neděli policie nařídila tisícům protestujících blokádu letišť ukončit a varovala je, že jim hrozí zatčení či pokuta, pokud neuposlechnou. Vůdci PAD ale na policejní výzvy nereagovali.
Podle thajských médií je zatím ukončení protestů na mezinárodním letišti Suvarnabhumi v nedohlednu.
Do politických nepokojů se v neděli vložil i tábor stoupenců vlády, kteří uspořádali protestní shromáždění. Na demonstraci provládní Demokratické aliance proti diktatuře (DAAD) v Bangkoku přišlo více než 20 tisíc lidí.
Čeká se na rozhodnutí ústavního soudu
Poslední slovo v přetrvávající krizi by ale mohl mít thajský Ústavní soud. Ten projednává s nezvyklou rychlostí případ žaloby, podle níž se tři hlavní strany vládní koalice v roce 2007 dopustily volebních podvodů.
Rozhodnutí soudu má padnout v úterý a všeobecně se očekává, že nařídí rozpuštění premiérovy Strany lidové moci (PPP) a jejích dvou koaličních partnerů.
Pokud by k tomuto kroku došlo, pak by byl Vongsavat vyloučen z politiky a odstoupit by museli mnozí členové vládního kabinetu. Rozpuštění PPP by ovšem nemuselo nutně znamenat vypsání předčasných voleb, protože mnoho poslanců by jednoduše vstoupilo do nové "zástupné" strany, jež se už formuje.
Foto: AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.