Jihovýchodní Asie
Tropické ráje zamořené odpadky
15.07.2018 18:58 Původní zpráva
Bývaly to nádherné kusy země s palmami, nekonečnými plážemi a tyrkysovým mořem. Teď se topí v odpadcích a vlády zemí jihovýchodní Asie naléhavě hledají způsoby, jak je navrátit k životu. Tím nejradikálnějším je zákaz vstupu. Na některá místa teď nesmějí turisté vkročit - i když místní jsou na nich ekonomicky závislí.
Bílý písek jemně hladí nohy, ve vlnách rozpustile dovádí rodina, která si užívá víkendového volna, a na obzoru se prohánějí vyznavači kiteboardingu. Obrázek jako vystřižený z katalogu cestovní kanceláře, místo snů dokonale naplňující představu exotické dovolené. Filipínský ostrov Boracay opakovaně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích porovnávajících nejlepší pláže světa. To však platilo jen donedávna. Ostrov se stal dalším z příkladů tropických rájů, kterým jejich sláva a nekontrolovatelný rozvoj podlomily kolena. Od 26. dubna je Boracay na půl roku uzavřen pro turisty.
Filipíny: plavání mezi splašky
"Boracay je žumpa, jdete do vody a ta zapáchá výkaly," nechal se slyšet filipínský prezident Rodrigo Duterte, známý svým razantním slovníkem a neméně razantními opatřeními. K nim se uchýlil i tentokrát. Postup, který Duterteho vláda zvolila k nápravě věcí, však zaskočil všechny, a zejména místní obyvatele. Namísto kompromisu a hledání pozvolnějších řešení sáhl filipínský kabinet k úplné uzávěře. "Nejde pouze o zisk, musíme zachránit ostrov a zabránit dalšímu ničení. Nemusíte být expertem na životní prostředí, abyste viděli, co se děje," uvedl náměstek ministra turismu Frederick Alegre. Na vládní rozhodnutí již reagoval národní letecký dopravce Philippine Airlines, jenž na následující půlrok zrušil svá spojení na sousední Panay, který je vstupní branou na Boracay. "Dejme ostrovu na chvíli klid. Turisté mezitím mohou na Filipínách objevovat další krásná místa jako Coron nebo Bohol," řekl TÝDNU zástupce Philippine Airlines v České republice Vincent Soriano.
Popularita Boracaye přesáhla hranice Filipín v sedmdesátých letech minulého století, kdy se tamní pláže poprvé dostaly na stránky turistických průvodců. V roce 1986 přivítal 18 tisíc návštěvníků, loni jich bylo již 2,2 milionu, ostrov přitom zaujímá plochu pouze deseti čtverečních kilometrů. První varování před nekontrolovaným rozvojem se dostavilo již na konci minulého století. Po nálezu bakterie v pobřežních vodách a varování před koupáním v moři ztratil Boracay v meziročním srovnání asi třicet tisíc turistů. Filipínský ráj však záhy opět nabral dech a expanze pokračovala bez ohledu na možná rizika. Ještě krátce před letošní uzávěrou obdržel povolení k zahájení činnosti na ostrově provozovatel kasina z Macaa.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.