Šťastný osud
Uprchlík s propiskami: kampaň mu změnila život
06.12.2015 12:04
Život syrského uprchlíka, který si naprosto bez peněz v Libanonu vydělával prodejem propisek, se od základů změnil. Fotografie třiatřicetiletého Abdala, který drží v náručí svou spící dceru, obletěla před pár měsíci celý svět a spustila kampaň, ve které se vybralo v přepočtu již 4,8 milionu korun. Otcovi dvou dětí se od osudné fotografie podařilo otevřít si pekárnu, prodejnu kebabu a malou restauraci a zaměstnává šestnáct syrských uprchlíků, napsal britský list The Times.
Abdal uprchl před třemi lety ze Sýrie do Libanonu. V Sýrii žil v palestinském uprchlickém táboře Jarmúk u Damašku. Odešel se svými dvěma dětmi, devítiletým synem a čtyřletou dcerou. Na živobytí si začal vydělávat prodejem propisek. Svého syna vždy nechával doma, aby dohlížel na malý byt, který si pronajali. S dcerou na ramenou pak vycházel do ulic města, několik hodin si vždy povídal s kolemjdoucími a snažil se něco prodat. Když měl dobrý den, vydělal si prý i 35 dolarů (840 korun).
Nyní se mu ale díky pozornosti okolí začalo dařit a se svými dětmi se přestěhoval do dvoupokojového bytu. Jeho devítiletý syn poprvé po třech letech začal chodit do školy. Z celosvětové kampaně na jeho podporu zatím získal asi polovinu sumy. Důvodem je i fakt, že i když jsou syrští uprchlíci v Libanonu registrovaní, nemohou tam mít bankovní účet. "Musel jsem peníze investovat, nebo bych o ně přišel," uvedl Abdal.
Své podniky může provozovat díky tomu, že za něj právní dokumenty podepsala libanonská charita. Část z peněz, něco přes 620 tisíc korun, již Abdal poslal svým přátelům a příbuzným v Sýrii. Někteří stále žijí ve zničeném táboře Jarmúk.
Kampaň před třemi měsíci spustil Gissur Simonarson, aktivista žijící v Norsku. Nyní se snaží vymyslet, jak syrskému uprchlíkovi zbylé peníze doručit. Internetový platební systém PayPal je v Libanonu zakázán a problémy má i jeden z lidí, kteří se na kampani podíleli, jenž chtěl peníze doručit v hotovosti ze Spojených arabských emirátů. Jestliže by sumu poslal Simonarson ze svého norského účtu, hrozila by mu prý až čtyřicetiprocentní daň.
"Když vidím, že si otevřel restauraci a o jeho děti je dobře postaráno, jsem opravdu šťastný," uvedl Simonarson. Z těžkostí kolem předání peněz je ale otrávený. "Myslím, že to byla moje poslední veřejná sbírka," dodal.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.