USA a Irák
Úspěšné nálety a trpící civilisté. Obama se snaží brát i dávat
09.08.2014 17:53 Aktualizováno 09.08. 19:40
Letecké údery Spojených států v severním Iráku zničily zbraně a vybavení radikálů postupujících směrem na metropoli Kurdistánu Irbíl. Prohlásil to v sobotu prezident Barack Obama s tím, že americká armáda bude na situaci dohlížet po nespecifikovanou dobu a v případě potřeby sáhne k dalšímu bombardování. Americká vojenská letadla znovu shodila potraviny a vodu uprchlíkům z kurdské náboženské menšiny, kteří před radikály prchli do hor. Obama chce jejich bezpečnou cestu zpět zajistit ve spolupráci s evropskými spojenci.
Americký prezident na brífinku před odletem na dovolenou oznámil, že Spojené státy budou nadále poskytovat pomoc Iráčanům a Kurdům v boji proti povstalcům z Islámského státu, kteří ovládli část země a ohrožují Irbíl, metropoli iráckého Kurdistánu. Američané hodlají i nadále chránit své diplomaty a další občany v tomto městě, stěhovat ambasádu v Bagdádu či irbílský konzulát USA nebudou, prohlásil šéf Bílého domu.
Situaci v Iráku, kde podle Obamy radikálové postupují rychleji než mnozí očekávali, nebude prý možné vyřešit v řádu týdnů, ale spíše měsíců či let.
Obama o potřebě pomoci civilistům, zvláště pak 40 tisícům členům náboženské sekty jezídů trpícím v horách hladem a žízní, telefonicky jednal s britským premiérem Davidem Cameronem a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Oba politici mu přislíbili, že se budou podílet na zajištění humanitární pomoci pro civilisty. Šéf Bílého domu prohlásil, že by chtěl spolu se spojenci zajistit "bezpečný koridor", kterým by se jezídové dostali z hor.
Více než třem stovkám jezídských rodin, které zůstaly ve třech vesnicích, jež se radikálům podařilo obklíčit, hrozí islamisté smrtí, pokud nekonvertují k islámu. Reuters to dnes řekl jeden z jezídských zákonodárců a další svědkové. V náboženství jezídů se mísí řada vlivů od islámu přes křesťanství po zoroastrismus a příslušníci IS je označují za uctívače ďábla.
Ke Spojeným státům, které shodily v noci na dnešek 72 balíků s vodou a jídlem, což byla od pátku již druhá dávka humanitární pomoci pro uprchlíky, se přidávají další západní země. Británie již vyslala do oblasti dvě letadla s potravinami, pitnou vodou či stany. Francie podle vyjádření Hollandea vyšle svou první dávku pomoci v nejbližších hodinách.
Británie již vyslala do oblasti dvě letadla s potravinami, pitnou vodou či stany. Spojené státy shodily v noci na dnešek 72 balíků s vodou a jídlem, což byla od pátku již druhá dávka humanitární pomoci pro uprchlíky. Na jejich záchranu podle jedné z kurdských poslankyň zbývá již jen den či dva dny, poté by je mohla čekat smrt.
"Máme jen jeden či dva dny, abychom těmto lidem pomohli. Poté začnou ve velkém umírat," uvedla poslankyně Vian Dachílová, která jezídy zastupuje v iráckém zákonodárném sboru. K pomoci uprchlíkům vyzvala jak kurdské představitele, tak i iráckou vládu a OSN. Na tragickou situaci na severu země upozornila Dachílová již v úterý v parlamentu, když apelovala na ostatní zákonodárce, aby začali uprchlickou krizi řešit. "Ve jménu lidskosti, vyzývám vás všechny, zachraňte nás!" uvedla Dachílová. "Naše rodiny jsou vražděny, všichni Iráčané jsou masakrováni," dodala.
Islamisté zahájili opravu největší irácké přehrady u města Mosul, které se zmocnili před několika dny, čímž vyvolali obavy z možného omezování dodávek elektřiny a vody či zaplavení některých obcí. Při akci bylo poškozené elektrické vedení do největšího severoiráckého města, kde kvůli tomu dochází k výpadkům elektřiny, ale i dodávek pitné vody.
Islamisté vztyčili kolem přehrady své černé vlajky a k ní dopravili experty, kteří se mají postarat o opravu součástí poničených před čtyřmi dny.
Američané v pátek podnikli několik cílených náletů na pozice ozbrojenců, kteří se nyní nacházejí jen několik desítek kilometrů od Irbílu. Podle Obamy má americká snaha zabránit islamistům v tom, aby v Iráku a sousední Sýrii vytvořili chalífát.
Rada bezpečnosti OSN jedná o rezoluci, která by mohla přispět k odstřižení Islámské strany (IS) od finančních zdrojů z vnějšku či omezení přílivu nových bojovníků. O rezoluci, která počítá se sankcemi pro každého, kdo bude s IS spolupracovat, by se mohlo hlasovat ještě o víkendu.
Irácká vláda dopravila v pátek do metropole iráckého Kurdistánu Irbílu plné letadlo munice, aby zásobila kurdské jednotky bojující proti ozbrojencům z Islámského státu, sdělil nejmenovaný americký činitel. Jedná se o výjimečný příklad vojenské spolupráce mezi kurdskými a iráckými silami. Kurdové podle místního zdroje dostávají v několika posledních dnech z Bagdádu nejen munici, ale i arzenál těžkých zbraní. Kurdské síly od irácké vlády požadovaly například minomety či kalašnikovy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.