Přestože Čína již dávno opustila Mao Ce-tungovu představu o ideální komunistické společnosti, shlíží obří podobizna tohoto kontroverzního vůdce na kolemjdoucí na centrálním pekingském náměstí Tchien-an-men a zdobí také většinu čínských bankovek. Mao zůstává i 120 let po svém narození v Číně všudypřítomným uctívaným hrdinou, který založil čínský komunistický stát a obnovil národní hrdost.
Čína si ve čtvrtek připomněla 120. výročí Maova narození relativně střízlivými oslavami, které byly vzdáleny kultu osobnosti, jenž Mao Ce-tunga kdysi obklopoval, a které ukazují, jak daleko Čína 37 let po jeho smrti a více než tři desítky let po opuštění ortodoxního marxismu dospěla.
Prezident Si Ťin-pching nicméně pravidelně připomíná Maovy myšlenky ve svém tažení proti korupci a vypůjčuje si Maovy termíny jako "masová linie" zdůrazňující význam blízkých vztahů mezi vládci a řadovými občany.
"Vzhledem k tomu, že Mao je zakladatelem komunistického státu, připomínat si ho znamená ve skutečnosti dávat najevo legitimitu vlastní vlády," říká historik a politolog Čang Li-fan. Přípravy na oslavu významného data tak zahrnovaly desítky konferencí, výstav, koncertů a televizních pořadů.
Výročí Maova narození je také pochopitelně vítanou příležitostí pro mnohé čínské podnikatele, především pak v jeho rodné vesnici Šao-šan v centrální provincii Chu-nan.
Uctívání Maa je základem místní ekonomiky a město se rozhodlo investovat 2,5 miliardy dolarů veřejných fondů na obnovu muzeí a místních historických budov, dálnic, škol a další infrastruktury.
Památky spojené s Mao Ce-tungem po celé Číně jsou renovovány ve snaze podpořit "rudou turistiku" a přinést rozvoj do jedněch z nejzaostalejších oblastí Číny.
Některé projekty jsou nápadné svou přehnanou pompézností, jako kupříkladu pozlacená Maova socha zdobená drahokamy za 16 milionů dolarů ve městě Šen-čen či speciální edice nejdražší čínské pálenky.
Mao Ce-tung je i v běžných časech silným symbolem a tisíce Číňanů denně stojí frontu na náměstí Tchien-an-men, aby spatřily balzamované tělo tohoto komunistického vůdce v mauzoleu, které rovněž prošlo v poslední době rekonstrukcí.
Maova tvář provází Číňany každodenním životem také díky přítomnosti na prakticky všech bankovkách od jednoho do sta jüanů.
Čínská filmová studia nepřetržitě chrlí nové snímky a televizní seriály o Maovi, založené na jeho okleštěném životě a dějinách komunistické strany. Takovéto oslavné biografie pečlivě vynechávají ústřední roli Mao Ce-tunga ve dvou největších poválečných tragédiích Číny - takzvaném velkém skoku vpřed (1959-63) a kulturní revoluci (1966-76).
Během těchto období zahynulo v důsledku hladomoru a pronásledování více než 30 milionů Číňanů.
Filmy místo toho zdůrazňují úlohu Mao Ce-tunga jako vůdce komunistických gerilových oddílů, které bojovaly s Čankajškovými nacionalisty, jeho úlohu zakladatele komunistického státu v roce 1949 a vůdce, který se dokázal vzepřít Washingtonu i Moskvě a povýšit Čínu na nové geopolitické centrum.
Pro mnoho mladých Číňanů Maovy zásluhy na získání respektu Číny daleko převyšují jeho politické zločiny, konstatuje Alexandr Pancov, spoluautor Maova životopisu z loňského roku Mao: Skutečný příběh.