V čínsko-vietnamské válce si obě strany nárokovaly vítězství

Zahraničí
17. 2. 2019 05:47
Čang Wan-nien, náměstek předsedy ústřední vojenské komise ÚV KS Číny, který je v zemi vnímán jako hrdina čínsko-vietnamské války z roku 1979.
Čang Wan-nien, náměstek předsedy ústřední vojenské komise ÚV KS Číny, který je v zemi vnímán jako hrdina čínsko-vietnamské války z roku 1979.

Šlo o první válečný konflikt mezi komunistickými zeměmi a poslední válku v Indočíně. Trvala necelý měsíc a zahynulo v ní nejméně 50 tisíc lidí. Před 40 lety, 17. února 1979, vtrhla čínská vojska do Vietnamu. Ozbrojené střety trvaly do čínského stažení 17. března 1979. Vítězství si nárokovaly obě válčící strany.

Čína vpadla do Vietnamu v reakci na vietnamskou invazi do Kambodži na přelomu let 1978-1979, kde ukončila vládu despotických Rudých Khmerů. Peking totiž vnímal Kambodžu jako sféru svého vlivu a svržení Pol Potova režimu zasadilo ránu jeho politice v jihovýchodní Asii. Po těžké dělostřelecké přípravě pak 17. února překročilo na celkem 43 místech 100 tisíc čínských vojáků čínsko-vietnamskou hranici. Po třech dnech bojů dobyla Čína důležitá vietnamská pohraniční města a poprvé se střetla s pravidelnou vietnamskou armádou. Začátkem března 1979 vyhlásily oba státy vítězství, boje se zastavily a Čína se začala stahovat. Až do 90. let však pokračovaly vzájemné vojenské provokace na hranicích.

Obě válčící strany si nárokovaly vítězství. Čína ovšem neosvobodila žádné ze sporných území a nedonutila Vietnam stáhnout svá vojska z Kambodži (ta zde zůstala až do roku 1989). Vietnam se v důsledku konfliktu dostal do jisté izolace.

Počet mrtvých je nejasný. Podle vietnamských zdrojů zahynulo přes 60 tisíc čínských vojáků, Čína odhadovala vietnamské ztráty na asi 55 tisíc vojáků, západní odhady jsou přes 50 tisíc mrtvých na obou stranách.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/GREG BAKER

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ