Podezřelá zavazadla
V Iráku našli v letadle miliony dolarů. Šlo prý o výkupné
27.04.2017 17:07
Katar popřel, že se snažil nelegální cestou zaplatit za propuštění více než 20 Katarců unesených na konci roku 2015 v Iráku. Skupina, v níž bylo i několik členů katarského vládnoucího klanu, se dostala na svobodu minulý pátek a podle původní zprávy agentury AP bylo zaplaceno několik milionů dolarů sunnitským i šíitským frakcím. Irácké úřady nyní zabavily miliony dolarů v soukromém katarském letadle.
Do ročního vyjednávání o propuštění byl zapojen Írán, Katar a libanonský šíitský Hizballáh.
Irácký premiér Hajdar Abádí v úterý řekl, že v soukromém katarském letadle, které přistálo v Bagdádu, se našla zavazadla se stovkami milionů dolarů. Podle Abádího mohlo jít o peníze, které byly součástí dohody o rukojmích.
Katarský ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdarrahmán Sání ale televizi Al-Džazíra řekl, že se Katar s Bagdádem o finančním urovnání dohodl a že peníze byly poslány na podporu těch, kdo se podíleli na propuštění rukojmích. "Katar Iráku předal peníze oficiálním, legálním a veřejným způsobem. Katar není v kontaktu s ozbrojenými skupinami, které nespadají pod irácké úřady," sdělil šajch Muhammad.
Agentura Reuters napsala, že jde o první oficiální prohlášení z Dauhá po propuštění skupiny.
Skupina 26 lovců byla unesena v prosinci 2015 v odlehlé pouštní oblasti v jihoirácké provincii Musanna u hranice se Saúdskou Arábií. Měli sice iráckou ochranku, ta ale nezasáhla, protože únosci byli v přesile. Šlo prý o asi 100 mužů vyzbrojených lehkými i těžkými zbraněmi. Lovci padli do zajetí na území, kde působí milice napojené na Írán. K únosu se nikdo nepřihlásil.
Vyjednávání o propuštění bylo složité a podle katarských zdrojů se vázalo k rozhovorům o evakuaci čtyř obležených syrských měst a vesnic. Polovina z nich byly šíitské vesnice, obléhané dlouhodobě odpůrci vlády v Damašku, druhá byla města u libanonské hranice, obléhaná spojenci Damašku, k nimž se řadí Hizballáh a také Írán.
Abádí kritizoval Katar za způsob, jakým podle něj byly poslány peníze. "Posílat hotovost touto cestou je špatné - právně špatné. Co by se stalo, kdyby se ty peníze dostaly do rukou ozbrojených skupin?" řekl před novináři.
Katar naléhal na Irák, aby zajistil propuštění skupiny, jejíž členové měli pro lov v Iráku náležitá povolení. Irácké ministerstvo vnitra ale tvrdilo, že se skupina neřídila pokyny a pohybovala se v nezabezpečených oblastech.
Lovci z bohatých zemí oblasti Perského zálivu v zimě často cestují do iráckých pouštních provincií, kupují tam sokoly a pořádají lov na vzácné dropy, oceňované pro jejich maso.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.