Soud v Číně
Začal proces se známým obhájcem lidských práv
26.12.2018 09:42
Desítky policistů, nejméně dvě zatčení a zákaz přítomnosti příbuzných a tisku: to jsou kulisy ostře sledovaného soudního procesu se známým advokátem specializovaným na obhajobu lidských práv, který začal na severu Číny, napsala agentura AFP. Přístup k sídlu soudu ve městě Tchien-ťin blokovala podle ní nejméně padesátka policistů, tvrdících, že soud s advokátem Wangem Čchüan-čangem, obviněným z podvracení, není veřejný. Úřady ani nepotvrdily, že se soud koná.
Wang Čchüan-čang je poslední ze skupiny přibližně dvou stovek obránců lidských práv zatčených v červenci 2015, který dosud nebyl ani souzen, ani propuštěn na svobodu. Úřady sdělily datum soudu jeho manželce před Vánocemi.
Dvaačtyřicetiletý advokát hájil politické aktivisty, členy zakázaného duchovního hnutí Fa-lun-kung a rolníky, kterým vyvlastnili půdu. Oficiálně byl obviněn z podvracení v lednu 2016.
Před žurnalisty, drženými na druhé straně široké ulice u sídla soudu, jeden muž začal nahlas kritizovat Wangovo pronásledování, než jej policisté v civilu odvedli do černého auta.
"Zadrželi jste učence, kterého lidé nemají ani právo vidět. To je fašismus," prohlásil muž, který ještě před zatčením uvedl, že se jmenuje Jang Čchun-lin. "Číňané nebudou muset dál žít ve strachu. Musíme bojovat proti útlaku a ukázat odvahu," vykřikl.
Jang Čchun-lin je odpůrce režimu, který byl podle AFP odsouzen v roce 2008 za petici proti pořádání olympiády v Pekingu v témže roce.
Ještě dříve policisté zatkli demonstranta s transparentem "Osvoboďte nevinného Wanga Čchüan-čanga!", řekl AFP očitý svědek.
Komunistický režim v Číně má ve zvyku odsuzovat politické odpůrce na konci roku, kdy kvůli svátkům polevuje pozornost západních zemí.
Wangova manželka Li Wen-cu si spolu s ženami dalších tří čínských aktivistů minulý týden oholila hlavu na protest proti pronásledování svých manželů. Li uvedla, že se rozhodla oholit si vlasy na protest proti tomu, jakým způsobem je manželův případ řešen. Upozornila přitom na zdlouhavé soudní řízení, které je podle ní ze strany Pekingu úmyslné. Stěžuje si také, že jí úřady nedovolují manžela navštěvovat, stejně jako sedmi právníkům, které najala na jeho obhajobu.
Li v úterý uvedla, že před jejím bydlištěm v Pekingu hlídkuje více než dvacítka policistů a brání jí v cestě do Tchien-ťinu, ležícím asi 100 kilometrů daleko.
Li přijala loni v květnu během návštěvy Pekingu německá kancléřka Angela Merkelová. Rovněž Spojené státy a Evropská unie se zajímají o osud advokáta, kterému úřady nepovolily ani vybrat si vlastní obhájce, ani se během tříleté vazby setkat s příbuznými.
V Hongkongu, který se v rámci "jedné země se dvěma systémy" těší výsadám neznámým ve zbytku Číny, dnes demonstrovala před kanceláří čínské vlády padesátka demonstrantů, požadujících Wangovo osvobození.
Čínský prezident Si Ťin-pching od nástupu k moci rozšiřuje tažení vůči disentu s poukazem na nutnost posílit bezpečnost a stabilitu země. Při rozsáhlé kampani čínských úřadů namířené proti čínským právníkům a aktivistům byly v roce 2015 zatčeny stovky lidí, desítky z nich byly odsouzeny k trestům vězení.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.