Napětí
KLDR hrozí: USA zpustošíme! Čína: Válka je na spadnutí
14.04.2017 12:54 Aktualizováno 14.04. 18:16
Rusko ve sporu mezi KLDR a USA kvůli severokorejskému jadernému programu vyzvalo všechny strany ke zdrženlivosti. Oznámil to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že Moskva upřednostňuje diplomatické řešení krize. O situaci na Korejském poloostrově hovořil telefonicky ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se svým čínským protějškem.
"Vyzýváme všechny země ke zdrženlivosti, vyzýváme všechny země k tomu, aby se zdržely všech možných provokativních akcí," řekl mluvčí Peskov.
Lavrov a čínský ministr Wang I spolu podle ruského ministerstva zahraničí hovořili o situaci v Sýrii, o severokorejském jaderném programu a o harmonogramu svých budoucích bilaterálních jednání.
Spekuluje se, že Severokorejci by mohli provést jadernou zkoušku v sobotu u příležitosti výročí narození zakladatele KLDR Kim Ir-sena. NBC s odvoláním na nejmenovaný zdroj z amerických zpravodajských služeb uvedla, že Spojené státy jsou připraveny podniknout preventivní úder konvenčními zbraněmi proti KLDR v případě, že získají důkazy o přípravách na pokusný jaderný výbuch.
Pchjongjang zatím podnikl pět podzemních jaderných zkoušek: po jedné v letech 2006, 2009 a 2013 a dva testy v loňském roce..
Čína varovala, že konflikt v Severní Koreji může propuknout každým okamžikem. Jediným způsobem, jak tuto situaci řešit, je dialog, prohlásil čínský ministr zahraničí Wang I, který tak reagoval na nové hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Pchjongjangu. Severokorejská armáda mezitím pohrozila, že nemilosrdně zpustoší Spojené státy, pokud se Washington rozhodne na KLDR zaútočit, uvedla agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou agenturu KCNA.
"Jedinou cestou je dialog," řekl Wang I na společné tiskové konferenci se svým francouzským kolegou Jeanem-Markem Ayraultem, který je v Pekingu na oficiální návštěvě.
"Kdokoli, kdo vyvolá konflikt na Korejském poloostrově, za to zaplatí značnou cenu," varoval čínský ministr zahraničí. Jeho prohlášení následovalo den poté, co Trump uvedl, že o "severokorejský problém bude postaráno". "Apelujeme na všechny strany, aby se zdržely vzájemných hrozeb a provokací, ať už slovy, nebo činy," dodal Wang I.
Podle Číny je třeba zastavit napětí kolem KLDR, než dosáhne "nezvratného a nezvladatelného" stavu. Do oblasti míří americká letadlová loď a s ohledem na americké nálety na Sýrii není pochyb o tom, že by nový americký prezident neváhal sáhnout ani po použití síly, pokud to podle jeho mínění bude situace vyžadovat.
Severní Korea mezitím USA odsoudila za to, že do oblasti přesouvá "značnou strategickou jadernou sílu", čímž ohrožují mír a bezpečnost na Korejském poloostrově. Mluvčí severokorejského Ústavu pro odzbrojení a mír při ministerstvu zahraničí vydal prohlášení, v němž USA odsoudil za nálety na Sýrii.
"Naše nejtvrdší protiopatření proti USA a jejich poddaným silám budou přijata tak nemilosrdným způsobem, že nedovolí agresorům, aby přežili," citovala pak agentura KCNA severokorejskou armádu.
Analytici soudí, že by Severní Korea mohla už brzy provést šestý jaderný test nebo odpálit další rakety na znamení toho, že se Pchjongjang nehodlá podřídit sankcím OSN. Šlo by rovněž o varování adresované USA a americkému prezidentovi, který opakovaně dal najevo, že politika strategické trpělivosti vůči KLDR skončila.
V neděli zahájí americký viceprezident Mike Pence v Jižní Koreji desetidenní cestu po Asii. KLDR v sobotu slaví 105. výročí narození zakladatele Severní Koreje Kim Ir-sena. Obojí by Pchjongjangu mohlo posloužit jako záminka pro další testy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.