Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, řekla šéfka Tajné služby

Zahraničí
22. 7. 2024 20:24
Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, řekla šéfka Tajné služby
Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, řekla šéfka Tajné služby

Atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa byl největším operačním selháním Tajné služby Spojených států za poslední desetiletí. Před jedním z výborů americké Sněmovny reprezentantů to dnes podle agentury AP uvedla šéfka služby, která se kromě jiného stará o bezpečnost amerického prezidenta a dalších významných osob, Kimberly Cheatleová. Zároveň odmítla výzvy k rezignaci.

Trumpa se 13. července pokusil zastřelit útočník, když někdejší hlava státu a současný republikánský kandidát do nadcházejících prezidentských voleb hovořil k příznivcům na mítinku v pensylvánském Butleru. Exprezident utrpěl zranění ucha, střelec ale zabil jednoho z účastníků akce, další zranil.

Cheatleová, která dnes vypovídá před výborem pro dohled a odpovědnost, uvedla, že Tajná služba "13. července selhala" a za události z toho dne přijala plnou odpovědnost.

Američtí zákonodárci se už dříve rozhořčeně podivovali nad tím, jak se střelec mohl dostat k Trumpovi tak blízko - od exprezidenta ho dělilo zhruba 150 metrů. Někteří členové Republikánské strany v souvislosti s útokem Cheatleovou vyzvali k rezignaci, což Tajná služba odmítla a její šéfka stejný postoj dnes sdělila zákonodárcům.

"Myslím si, že jsem teď tím nejlepším člověkem k vedení Tajné služby," prohlásila.

Cheatleová dnes podle agentury Reuters řekla, že Trump byl před střelbou lépe chráněn. "Úroveň bezpečnosti poskytované bývalému prezidentovi se navýšila už před začátkem kampaně a s narůstajícími hrozbami se nadále zvyšovala," řekla šéfka Tajné služby a dodala, že její agentura poskytla pro mítink ze 13. července zabezpečení podle požadavků Trumpova týmu.

"Pro akci 13. července jsme poskytli požadované podrobnosti, požadované náležitosti," uvedla Cheatlová. Na konkrétní otázky ohledně bezpečnostních plánů Trumpovy ochrany ale odmítla odpovědět s ohledem na konané interní šetření.

Tajná služba o víkendu připustila, že v předchozích dvou letech opakovaně odmítla žádosti Trumpovy ochranky o dodatečné zdroje. "V případě akce v Butleru jsme žádné žádosti nezamítli," upřesnila dnes Cheatlová.

Dnešní slyšení je teprve prvním, které se bude v americkém Kongresu v souvislosti s atentátem konat. Ve středu se před dalším z výborů objeví šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson má také představit pracovní skupinu, která bude stát v čele vyšetřování v rámci Sněmovny reprezentantů. Zasednou v ní jak republikáni, tak demokraté.

Sněmovní soudní výbor minulý týden uvedl, že Tajná služba neměla na Trumpův mítink dostatek lidí kvůli jiné předvolební akci v Pittsburghu se současnou první dámou Jill Bidenovou a summitu NATO, který se konal ve Washingtonu několik dní před střelbou. Podle Cheatleové Tajná služba denně chrání 36 lidí a také světové lídry, kteří navštěvují Spojené státy.

Současný prezident a dosavadní Trumpův vyzyvatel do listopadových voleb Joe Biden v neděli z klání odstoupil. Slíbil, že bude sloužit až do konce svého funkčního období 20. ledna 2025 a jako demokratickou kandidátku podpořil svou viceprezidentku Kamalu Harrisovou.

Autor: ČTK Foto: , ČTK / DPA / Annabelle Gordon - CNP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ