Bývalý džihádista
Bez arabského jara by bylo útoků méně. Islamisté ho zneužili
09.02.2017 19:52
Islámští radikálové zneužili nepokoje arabského jara k rozšíření svého vlivu a k větší radikalizaci obyvatelstva v severní Africe a na Blízkém východě. Přispělo to k rozšíření terorismu, který by jinak měl mnohem menší rozsah, než má nyní. Na přednášce v Praze to řekl někdejší džihádista a nynější analytik londýnského střediska Quilliam Foundation Noman Benotman.
Západ podle Benotmana vnímal arabské jaro jako příležitost, aby se arabské země posunuly k demokracii, jako se to podařilo postkomunistickým státům ve střední a východní Evropě. Nespokojenost s vládami ale využila islamistická uskupení, která řadu let budovala paralelní struktury k oficiálnímu státu, a islamisté se v mnoha případech začali dostávat k moci.
Politický vzestup islamistů přitom podle Benotmana přispěl k další radikalizaci obyvatel. "Bylo to vidět v Egyptě, který se za několik měsíců vlády (prezidenta a představitele Muslimského bratrstva Muhammada) Mursího změnil ve zcela jinou zemi," řekl analytik. Islamisté podle něj k posílení vlastní pozice šíří ve společnostech pocit, že za všechny problémy na Blízkém východě i za drobné potíže v životech lidí může Západ.
Právě radikalizace obyvatel vede podle Benotmana k tomu, že na Blízkém východě i jinde ve světě přibývá teroristických útoků. "Nemyslím si, že by bez arabského jara nebyli žádní teroristé. Ale útoků by bylo méně a bylo by možné udržet to pod kontrolou," řekl.
Zároveň zdůraznil, že je třeba důsledně rozlišovat mezi islamisty a muslimy. Běžní muslimové totiž tvoří 90 procent obětí islamistů, kteří i ve vlastní propagandě uvádějí, že i když je hlavním nepřítelem Západ, je třeba nejprve dobýt muslimské země, než bude možné obrátit se proti Západu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.