Očima Vladimíra Ševely
WikiLeaks: první světová informační válka začala?
04.12.2010 09:45 Glosa
"První důležitá informační válka začala. Bojištěm je WikiLeaks. Vy jste vojáci," prohlásila v pátek na svém Twitteru internetová celebrita John-Perry Barlow. Výkřik je to poněkud patetický. Virtuální souboj má už předem jasného vítěze.
Kdo zůstal vůči aféře kolem WikiLeaks dosud imunní, dostal možná chuť podívat se na kontroverzní stránky nyní, když je americký poskytovatel internetu od původní domény odpojil. Je třeba ale hledat na adrese se švýcarskou koncovkou, kam Julian Assange se svým projektem emigroval.
Už ve středu oznámila internetová obchodní firma Amazon, že nedovolí, aby se dokumenty WikiLeaks objevovaly na jejích stránkách. Stalo se tak údajně po intervenci amerického senátora Joe Liebermana. Francouzský ministr průmyslu a digitální ekonomiky Éric Besson zase svým spolupracovníkům napsal dopis, v němž žádá o návrhy, jak zamezit případnému přestěhování WikiLeaks do země galského kohouta. Politiky proklínaný server se během posledního týdne několikrát zhroutil pod útoky hackerů, jimž čelil už minulou neděli před zveřejněním první várky ohlášeného čtvrt milionu tajných depeší.
Životy na váze
Bývalý vojenský analytik Daniel Ellsberg, který v roce 1971 předal novinářům tajné dokumenty Pentagonu o válce ve Vietnamu, napsal zakladateli Amazonu Jeffu Bezosovi dopis, v němž prohlašuje, že je "zhnusen zbabělostí a patolízalstvím" zmíněné společnosti vůči politikům a vyzval - tři týdny před Vánocemi - k jejímu bojkotu. Na internetu se nyní množí další podobné výzvy.
Na první pohled to vypadá jednoznačně a jednoduše. Zastánci pravdy a ničeho jiného než pravdy povstali proti zlým politikům. Jenže exprezident Bill Clinton má možná také pravdu, když tvrdí, že kvůli nedělnímu úniku důvěrných zpráv pravděpodobně "několik lidí přijde o život". Jde ze strany manžela americké ministryně zahraničí o pouhé citové vydírání? Měli si nyní prozrazení agenti Washingtonu dopředu rozmyslet, v čem tkví riziko jejich podnikání? Dají se dát jejich životy na váhu proti právu na informace? Tady a teď to asi nevyřešíme.
Jisté je jen jedno. Snaha politiků zabránit komukoliv zveřejnit na internetu cokoli začíná být směšná už i v Číně, natož ve světě, který se označuje za demokratický. Jen během pátku se na internetu objevilo více než deset alternativních adres, přes něž je možné se k WikiLeaks dostat.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.