Bloomsday 16. června oslavuje román Jamese Joyce Odysseus
16.06.2024 07:46
Tzv. Bloomsday (Bloomův den) 16. června oslavuje román irského spisovatele Jamese Joyce Odysseus - právě v tento den v roce 1904 se totiž odehrál děj celého díla. Tento den je v Irsku státním svátkem. Jméno má den po Leopoldu Bloomovi, bezvýznamném dublinském novináři, který je hlavním hrdinou Odyssea.
Oslavy Bloomsday zahrnují mnoho kulturních aktivit, včetně čtení a dramatizací Odyssea, cesty po dublinských barech a hospodách, opakování Bloomovy cesty po Dublinu v historickém kostýmu. Skalní fanoušci provozují v onen a případně i další den nepřetržité čtení celého textu Odyssea (na 700 stran), což zpravidla trvá 36 hodin. První oslava tohoto svátku se konala na 50. výročí děje Odyssea v roce 1954.
Bloomsday se slaví svědomitě i díky desítkám či možná stovkám Společností Jamese Joyce, které fungují po celém světě. I Praha již zná chuť syrových, na másle jen mírně osmahlých ledvin, jater a horkého čaje se smetanou, který snídal v roce 1904 hlavní hrdina knihy Leopold Bloom. Celkem si Bloomsday připomínají nejméně v 60 zemích světa.
Šestnáctý červen 1904 měl ovšem pro samotného Jamese Joyce původně zcela privátní význam. Tehdy si irský literát poprvé vyšel se svou budoucí ženou Norou Barnacleovou. Později však odmítl katolický sňatek s ní. Rostoucí nechuť vůči vlasti a bigotnosti společnosti ho pohnuly k rozhodnutí opustit vlast.
"Jak je mi nanic z Dublinu! Je to město nezdarů, zášti a neštěstí. Toužím odsud vypadnout," dštil Joyce 22. srpna 1909. Zřekl se katolicismu a uchytil se v Terstu jako učitel jazyků, kterých ovládal více než deset. Celý život trpěl vážnou oční chorobou a potácel se na okraji chudoby. Až na krátké pokusy vrátit se do vlasti žil většinu života v exilu, přesto se jeho knihy odehrávají pouze v Irsku a hlavně v Dublinu, který nenáviděl a miloval zároveň.
S Norou měl James Augustine Aloysius Joyce, pocházející z deseti dětí, syna Giogia a dceru Lucii. Moc šťastně ale nežili, neboť pil a byl prý posedlý jinými ženami. Když se nakonec přece roku 1931 s Norou oženil, tak hlavně proto, aby jí a dětem zajistil dědická práva na svá díla. Po vypuknutí druhé světové války odjel s rodinou do Curychu, kde 13. ledna 1941 umírá.
"Každé slovo má kouzlo bytosti," tvrdil autor Oddysea, jednoho z nejsložitějších a nejméně čitelných děl moderní literatury, ve kterém tak urputně experimentoval se slovy a významy. A ke kterému sám prohlásil: "Chci v něm poskytnout natolik kompletní obraz Dublinu, že kdyby město jednoho dne náhle zničehonic zmizelo z povrchu zemského, mohlo by být rekonstruováno podle mé knihy.
1