Britský premiér Starmer ostře odsoudil útok extremistů na hotel žadatelů o azyl
04.08.2024 22:36
Dav demonstrantů se dnes pokusil vniknout do hotelu v Rotherhamu na severu Anglie, kde jsou ubytováni žadatelé o azyl. Britský premiér Keir Starmer útok tvrdě odsoudil a označil ho za krajně pravicové násilnictví. Vrcholí tak násilné protesty, které podobně jako v minulých dnech propukly i v řadě dalších britských měst v reakci na pondělní tragédii v Southportu, při níž útočník ubodal tři děti v taneční škole.
Policie oznámila, že v souvislosti s nepokoji od sobotního večera zadržela 147 lidí, a varovala před šířením dezinformací na internetu. Ministerstvo vnitra oznámilo, že posílí ostrahu mešit. Píší o tom agentura AP a zpravodajský web BBC.
Starmer v projevu k národu ohledně probíhajících nepokojů po celé zemi prohlásil, že "úřady udělají vše pro to, aby tyto rváče postavily před soud." Výslovně pak odsoudil útok na hotel s žadateli o azyl z dnešního odpoledne a pohrozil, že ti, kteří se ho zúčastnili, i ti, kteří akci propagovali na internetu, budou svých činů litovat. "Toto není protest, nýbrž organizované násilnictví, které nemá v našich ulicích ani na internetu místo," řekl premiér.
Než se policistům vyzbrojeným plastovými štíty podařilo dostat výtržnosti v Rotherhamu alespoň částečně pod kontrolu, čelili smršti předmětů včetně cihel, kusů dřeva, židlí či hasicích přístrojů. Snažili se při tom zabránit stovkám výtržníků, mnohým s tvářemi v maskách, proniknout do hotelu Holiday Inn Express, který slouží jako ubytovna žadatelů o azyl. Na záběrech jsou vidět rozbitá okna hotelu. Nad celou scénou kroužil policejní vrtulník a nejméně jeden těžkooděnec byl zraněn, zatímco atmosféra na místě houstla, píše AP.
Šlo o další z řady výtržností a protestů, často z řad příznivců krajní pravice, které v Británii vypukly poté, co sedmnáctiletý mladík vyzbrojený nožem v budově taneční školy v Southportu v pondělí zabil tří dívky a dalších deset lidí zranil. Záhy se na sociálních sítích objevily nepravdivé informace, podle nichž útočil imigrant a muslim. Ačkoli podezřelí mladší 18 let nebývají v Británii jmenováni, soud ve snaze zabránit šíření dezinformací rozhodl o zveřejnění totožnosti podezřelého a policie oznámila, že podezřelý Axel Rudakubana se narodil ve velšském Cardiffu rwandským rodičům a s islámem nemá nic společného a že případ nevyšetřuje jako teroristický čin.
Krajně pravicoví agitátoři se přesto snaží pondělní tragédie zneužít a těží z rozšířených obav veřejnosti z imigrace v Británii, zejména pokud jde o desetitisíce uprchlíků připlouvajících na člunech z Francie přes Lamanšský průliv, píše AP.
K násilným střetům dnes došlo také v Middlesbrough, kde dav zapálil převrácené auto a ohrožoval policisty zapálenými popelnicemi, píše BBC. Původně pokojný protest v Boltonu se zvrhl v násilnosti, když se skupina maskovaných osob provolávajících "Alláhu akbar" (Bůh je veliký) střetla s jinou skupinou, která mávala britskými vlajkami. Demonstrace proběhly také v řadě dalších měst jako Hull, Aldershot, Lancaster či Weymouth, kde se policie snažila od sebe oddělit zastánce a odpůrce migrace.
Sobotní demonstrace v Liverpoolu, Bristolu, Manchesteru či Belfastu provázelo házení lahví, rabování obchodů a útoky na policisty, z nichž několik bylo zraněno. Ne všechny protesty se ale zvrhly v násilí.