Experti
Chemický útok: vyšetřovatelé údajně vjeli do města
17.04.2018 18:07
Experti Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v úterý vjeli do syrské Dúmy, aby vyšetřili okolnosti údajného chemického útoku ze 7. dubna. Čekali na povolení vstupu několik dní v Damašku. O jejich vstupu do města, které leží východně od Damašku, informovaly syrské státní sdělovací prostředky, sama OPCW zatím nikoli. Ruská armáda oznámila, že v Dúmě našla sklad, v němž povstalci uchovávali chemické zbraně.
"Experti na chemické zbraně vstoupili do Dúmy," oznámila syrská agentura SANA. USA, Francie a několik dalších zemí obvinily syrský režim a spojenecké Rusko, že se snaží vyšetření útoku znemožňovat.
Ruský zdroj při OPCW v pondělí oznámil, že vyšetřovatelé budou moci odjet do Dúmy ve středu.
Francouzské ministerstvo zahraničí v úterý v prohlášení upozornilo, že důkazy na místě rychle mizí a je třeba Dúmu vyšetřovatelům zpřístupnit.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová k tomu řekla, že ji postoj francouzského ministerstva zahraniční udivuje. "Rusko se vyslovilo pro co nejrychlejší vyslání inspekce do Dúmy a poskytlo veškerou podporu, aby se ta cesta mohla zorganizovat," argumentovala. Přístup inspektorů podle ní komplikoval fakt, že v Dúmě jsou stále zbylí povstalci a OSN si přála bezpečnostní záruky.
Tým OPCW je v Damašku od soboty, ale Rusko a syrská vláda tvrdily, že do Dúmy zatím z bezpečnostních důvodů nemohou. Moskva i Damašek ale také sdělily, že si přejí, aby byla událost vyšetřena. Podle Ruska žádný útok nebyl a okolnosti kolem něj byly zinscenovány. USA se naopak obávají, že Rusko na místě důkazy zničilo.
Alexandr Rodionov z chemické jednotky ruské armády dnes řekl, že jeho lidé našli v Dúmě chemickou laboratoř používanou povstali. Na místě byl chlor a materiál potřebný k výrobě yperitu. Kanystr s chlorem se podle Rodionova podobal nádobě, která byla na záběrech povstalců dokumentujících údajné místo chemického útoku.
V Dúmě ve východní Ghútě byl 7. dubna spáchán útok, při němž syrská armáda podle opozičních zdrojů použila chemické zbraně, které zabily přes 40 lidí. Spojené státy a jejich spojenci z nasazení zakázaných bojových látek viní syrskou vládu a jejího spojence Rusko a připomínají, že Moskva se v roce 2013 zaručila, že Damašek svůj chemický arzenál zničí. Syrská vláda i Rusko obvinění z chemického útoku odmítají.
V noci na sobotu podnikly Spojené státy, Británie a Francie koordinovaný vojenský úder na syrské cíle, které podle nich sloužily ke zpracovávání a dalšímu skladování chemických zbraní. Nikdo při náletech nezemřel.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.