OBRAZEM: <span>Deset nejhorších</span> ekologických katastrof

Zahraničí
28. 5. 2010 06:45
Jaderná elektrárna Černobyl.
Jaderná elektrárna Černobyl.

Ropná skvrna v Mexickém zálivu ohrožuje americké pobřeží od Louisiany po Floridu. Podle Bílého domu jde o nejhorší podobnou katastrofu v dějinách USA. Americký časopis Time pro srovnání připravil žebříček deseti nejzávažnějších ekologických neštěstí po celé planetě.

Černobyl

Jaderná elektrárna Černobyl. 

Nejhorší katastrofa jaderné elektrárny v historii. 26. dubna 1986 jeden z reaktorů elektrárny na Ukrajině explodoval. Do atmosféry se dostalo ohromné množství radioaktivity, podle vědců víc než po výbuchu jaderných pum nad Hirošimou a Nagasaki. Způsobila rakovinu u tisícovek dětí. Třicetikilometrový okruh kolem elektrárny zůstává veřejnosti nepřístupný. Reaktor číslo čtyři je pod ohromným betonovým krytem, který se pomalu rozpadá. Zbytek elektrárny přestal sice fungovat v roce 2000, stále zde ale na různých úkolech pracují téměř čtyři tisíce lidí.

Bhópál

Lidé, kteří přežili katastrofu v Bhópálu a přišli o zrak.

Nehoda americké chemičky ve středoindickém Bhópálu zasáhla půl milionu lidí. Během havárie, o půlnoci 2. prosince 1984, uniklo z továrny 45 tun prudce jedovatého metylisokyanátu, kyanovodíku a dalších plynů. Tisíce lidí zahynuly ve svých postelích. Další trpěli celé měsíce, celkem jich zemřelo asi patnáct tisíc. Další statisíce lidí mají stále těžké zdravotní problémy, včetně slepoty, selhání orgánů a neurologických poruch. Z opuštěné továrny stále unikají do okolí toxické látky a velké množství dětí má vrozené defekty. V roce 1989 zaplatila sice společnost Union Carbide půl miliardy dolarů obětem, vzhledem k jejich počtu to však nestačilo ani na základní zdravotní péči. Jde o nejhorší průmyslovou katastrofu v dějinách.

Kuvajtské ropné věže

Kuvajtské ropné věže a opuštěný tank sovětské výroby.

Saddám Husajn věděl, že prohrál válku. Přišel o uchvácený Kuvajt, ale nehodlal jeho ropné bohatství nechat komukoli jinému. Ke konci první války v zálivu v roce 2001 Husajnovi muži vyhodili do povětří kuvajtské ropné věže. Požáry ze šesti stovek vrtů hořely sedm měsíců. Perský záliv pokryl kouř, popel a saze. Padal černý déšť. Na poušti vznikla ropná jezera. Tisíce zvířat zahynuly, ropná mlha jim zničila plíce.

Love Canal

Opuštěné a zabedněné domy v Love Canal.

V roce 1978 bylo Love Canal idylickým předměstím poblíž Niagarských vodopádů ve státě New York. Stovky domů a škola ale stály na 21 tunách jedovatého průmyslového odpadu. Ten tam ve čtyřicátých a padesátých letech pohřbila jedna místní společnost. Po letech ale jedy začaly vybublávat na povrch. Na konci sedmdesátých let domy odkoupila federální vláda a celá oblast byla evakuována.

Exxon Valdez

Pták zasažený ropou po katastrofě tankeru Exxon Valdez.

V noci 24. března 1989 ropný tanker Exxon Valdez najel na útes v aljašském zálivu Prince Wiliama. Celkem se do chladné mořské vody dostaly desítky milionů litrů ropy, které znečistily tisíce kilometrů pobřeží. Stovky tisíc ryb, ptáků, tuleňů a dalších zvířat zahynuly, přestože se na likvidaci následků nehody podílelo jedenáct tisíc lidí a tisícovka lodí. Jde o nejhorší ekologickou katastrofu v historii USA, ale podle názorů odborníků ji neštěstí v Mexickém zálivu pravděpodobně překoná.

Tokaimura

Zákaz vstupu po jaderné havárii v japonské Tokaimuře.

K nejhorší japonské jaderné nehodě došlo v září 1999 na severovýchod od Tokia. Dva pracovníci továrny na zpracování uranu Tokaimura zahynuli a stovky dalších zasáhlo radioaktivní záření.

Aralské jezero

Poušť po Aralském jezeře.

Kdysi bývalo čtvrtým největším jezerem na světě, vodní plocha měla zhruba rozlohu Irska. Od šedesátých let se ale Aralské jezero, nacházející se mezi Uzbekistánem a Kazachstánem, zmenšilo o devadesát procent. Sovětské zavlažovací projekty totiž odklonily množství jeho přítoků. Co bývalo jezerem plným ryb, je nyní solnou pouští. Písečné bouře v oblasti zabíjejí rostliny a negativně ovlivňují lidi a zvířata v okolí stovek kilometrů. Velké množství opuštěných ohromných lodí pomalu podléhá rzi v slaném písku.

Seveso

Chemici v italském Sevesu po havárii.

Výbuch v severoitalské chemičce vypustil 10. července 1976 do ovzduší bílý mrak dioxinů, který se usadil nad městem Seveso severně od Milána. Nejdříve začala umírat zvířata. Trvalo čtyři dny, než lidé začali pociťovat následky jedů, včetně nevolnosti, poruch vidění a boláků na kůži. Teprve o několik týdnů později bylo město evakuováno. Znečištěnou půdu, zdemolovanou továrnu a stovky utracených zvířat izoluje od dnešního města beton. Na dvou ohromných poklopech je dnes rozsáhlý park.

Minamata

Pacienti trpící chorobou Minamata.

Obyvatelé města Minamata na jihojaponském ostrově Kjúšú se roky divili podivnému chování místních koček. Zvířata skákala do moře, kde se utopila. V roce 1956 byl první pacient diagnostikován takzvanou chorobou Minamata, která se vyznačovala řečovými poruchami, křečemi a nekontrolovatelnými pohyby končetin. O tři roky později vyšetřování zjistilo, že za záhadnou nemocí stojí průmyslové znečištění zátoky Minamata. Tu měl na svědomí výrobce plastů Chisso Corporation, jeden z největších zaměstnavatelů ve městě. Rtuť a další těžké kovy se z vody dostaly do ryb a mořských plodů, které tvoří výraznou část stravy místních obyvatel. Tisíce lidí desítky let kvůli nemoci trpěly a posléze zahynuly.

Three Mile Island

Jaderná elektrárna Three Mile Island.

Reaktor jaderné elektrárny poblíž města Harrisburg v Pensylvánii se 28. března 1979 částečně roztavil. Radiace zamořila provozní budovu elektrárny a unikla i do životního prostředí. Ve své době vyvolala nehoda paniku a vedla k zastavení výstavby nových jaderných elektráren v USA, ale nikdo při ní nepřišel o život. Podle některých studií má však radiace negativní vliv na život místních obyvatel.

Foto: Profimedia

Autor: - kpa -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ