<span>Poslední smrt</span> na berlínské zdi. Stalo se před 20 lety

Zahraničí
6. 2. 2009 06:41
Chriss Gueffroy -zastřelen jen devět měsíců před pádem zdi.
Chriss Gueffroy -zastřelen jen devět měsíců před pádem zdi.

Chriss Gueffroy -zastřelen jen devět měsíců před pádem zdi.Nesmyslná smrt devět měsíců před pádem berlínské zdi. V noci na 6. února 1989 byl v Berlíně naposledy zastřelen člověk, který se pokoušel o útěk na Západ. Dvacetiletého číšníka Chrise Gueffroye zastřelili pohraničníci u Teltowského kanálu ve východoněmecké čtvrti Treptow. Gueffroye je považován za poslední oběť berlínské zdi.

Spolu s o rok starším kamarádem, s nímž pracoval v restaruaci ve čtvrti Berlin-Mitte, se studenou nocí 5. února vydal za svobodou. Jejich pouť však skončila u poslední překážky, vysokého ocelového plotu.

Tam uprchlíky asi 15 minut po půlnoci překvapily dvě hlídky pohraničníků, které okamžitě zahájily palbu. Gueffroy se ještě pokusil pomoci kamarádovi přelézt osudný plot, než byl cílenou palbou z třiceti metrů zasažen. Zemřel během několika minut.

Archivní snímek části berlínské zdi s pozorovatelnou.Jeho zraněný kamarád byl zatčen a o několik měsíců později odsouzen za "těžký pokus o překročení hranice" ke třem letům vězení.

Gueffroyova matka, která střelbu slyšela, protože bydlela jen asi kilometr od místa tragédie, byla předvolána k vysvětlení incidentu na policii.

Po výslechu jí sdělili, že se její syn pokusil o útok na vojenskou jednotku, prý zemřel před několika hodinami. Čtyři pohraničníci, kteří se na jeho smrti podíleli, dostali vyznamenání a prémii 150 marek.

Po sjednocení Německa se všichni ocitli před soudem. Dva byli osvobozeni, jeden dostal podmínečný trest, a ten, který Gueffroye zastřelil, byl odsouzen na tři a půl roku.

Rodičům zabitého mladíka se podařilo rozeslat pozvánky na pohřeb.Soudce v procesu později vysvětlil, že případ Gueffroy byl jeden z nejhorších. Střelba měla charakter popravy, bylo by bývalo snadné uprchlíka střelit jen do nohy.

Politickému důstojníkovi jednotky se málem podařilo pomocí soudního rozhodnutí zamezit zveřejnění svého jména a funkce. Znemožnil mu to až spolkový soud. Muž podle německého tisku dnes funguje na vysokém postu ve spolkové policii.

Chris Gueffroy byl posledním z nejméně 84 uprchlíků, kteří od roku 1961 přišli o život kvůli snaze o překonání zdi v Berlíně. Přesné číslo není možné zjistit. Počty mrtvých a zraněných na berlínské zdi se snaží už léta alespoň přibližně stanovit historici.

Gueffroyův případ byl typickou ukázkou toho, jak východoněmecký režim během doby své existence nakládal s narušiteli hranic. Tentokrát, roku 1989, byly protesty ve Spolkové republice tak silné, že šéf vládnoucí strany SED Honecker příkaz ke střelbě, jehož existenci režim vždy popíral, v dubnu 1989 odvolal.

Za zmínku také stojí, že přes všechnu snahy úřadů případ ututlat, se na pohřbu Chrise Gueffroye sešlo přes sto lidí. Kromě toho se asi tři týdny po střelbě konal v Halle protestní pochod. Skupina asi čtyřiceti lidí prošla za doprovodu policie pokojně městem.

Gueffroyova kamaráda od NDR vykoupila v září 1989 Spolková republika a 17. října, tři týdny před pádem zdi, ho úřady odeslaly do Západního Berlína. V lednu 2003 byl na místě, kde byl Chris Gueffroy zastřelen, vztyčen pamětní kámen.

Stavba berlínské zdi v Bernauer Straße.

Foto: archiv, DDP a Profimedia

Autor: - kpa -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ