Propagátorům zdravého životního stylu musí tento chlapík dělat čáru přes rozpočet. Po smrti Japonce Tomodži Tanabeho se nejstarším žijícím mužem na světě stal Brit Henry Allingham. Svých 113 let vysvětluje svým životním stylem, který je všechno jiné než zdravý.
Imaginárního žezla nejstaršího muže planety se Allingham, jeden ze zakladatelů britského královského letectva RAF (Royal Air Force), ujal 19. června, kdy v Japonsku zemřel jeho „konkurent" Tanabe. Podle japonských úřadů na selhání srdce. Problémy se srdíčkem měl rekordman ze země vycházejícího slunce už déle.
Allingham žijící nedaleko Brightonu oslavil letos 6. června 113. narozeniny.
Brit je chlapík zvláštního ražení. Veterán první i druhé světové války je úplně jiný typ než jeho předchůdce na trůně nejstaršího žijícího muže. Na otázku, jak se dožil takového věku, jednou odpověděl: „Cigarety, whisky a divoké, divoké ženy." A za tím si prý stále stojí.
Allingham už přežil pět britských monarchů. Má pět vnuků, 12 pravnuků, 14 prapravnuků a jednoho praprapravnuka.
Vojenský veterán bydlí v domě pro seniory pro bývalé vojáky nedaleko jihoanglického přímořského lázeňského města Brighton. Podle slov svého mluvčího Dennise Goodwina se na rozruch kolem své osoby dívá „filozoficky". Jako i ohledně dalších věcí se jím nenechává vyvést z klidu.
Loni v listopadu byli Henry Allingham, Harry Patch a Bill Stone posledními dosud žijícími veterány první světové války. Stone mezitím zemřel.
Pozoruhodné na něm je, zdůrazňují rádi novináři, že pan Allingam neudává jako důvod svého úctyhodného věku odříkání nejrůznějších požitků. Naopak zdůrazňoval, že si jich užíval plnými doušky. Dlouhý věk může mít tudíž mnohdy spíše souvislost s vnitřním rozpoložením člověka, dodávají někteří.
Velká část Allinghamovy rodiny žije v USA. Jeho synovec Ronald Cator (74) o novém rekordmanovi v rodině o víkendu řekl: „Fantastická novinka. Je už sice hodně churavý, ale jsem si jist, že ho to potěší. Jsme na něj velmi hrdí."
Foto: Profimedia a Reuters