Americký ministr zahraničí John Kerry přiznal, že sdílením videozáznamů obětí chemického útoku v Sýrii s médii chce americká vláda přesvědčit občany a Kongres o nutnosti vojenského zásahu proti syrskému režimu.
Kerry po setkání se zástupci Ligy arabských států v Paříži podotkl, že je z videí jasné, že "útok není něčím, co mohou Američané ignorovat" a že jím byla překročena nejzazší mez (červená linie) pro celý svět. Podle Kerryho je důležité, aby Američané záběry viděli a uvědomili si to.
Americký prezident Barack Obama v současnosti zvažuje vojenský zásah v zemi kvůli srpnovému chemickému útoku v Damašku, z nějž USA podezírají vládnoucí režim Bašára Asada.
Kerry slíbil Francii, že USA zváží, zda záležitost nepředloží ještě ke zvážení Radě bezpečnosti OSN poté, co výsledky šetření okolností útoku zveřejní inspekce OSN. Je ale na Obamovi, aby se rozhodl, jak se zachovají.
Americká zpravodajská televize CNN odvysílala drastické záběry lidí zvracejících v křečích pořízené bezprostředně po srpnovém chemickém útoku na Damašek. Třináct obrazových záznamů, jež stanice získala, promítli minulý týden pracovníci amerických zpravodajských služeb na uzavřeném zasedání členům senátního výboru pro kontrolu zpravodajských služeb.
Na záběrech jsou vidět muži a děti postižené nervovým plynem. Jejich těla se bez kontroly zmítají, některým obětem se záchranáři pokoušejí poskytnout pomoc kyslíkovými maskami či masážemi srdce. Jiné záběry ukazují mrtvá dětská těla srovnaná na podlaze.
Chemický útok na předměstí Damašku se stal 21. srpna. Nezvratné důkazy o jeho původci zatím nejsou, nic o vinících útoku nevypovídají ani pořízené záběry. Řada podobných obrázků se již v minulých dnech a týdnech objevila na internetu, tentokrát však podle CNN jde o videa, jejichž pravost byla potvrzena.
V pondělí večer místního času (v noci na úterý středoevropského času) má prezident Barack Obama poskytnout rozhovor hned několika televizním stanicím, o den později promluví k národu.
České ministerstvo zahraničí podle ministra Jana Kohouta zatím kvůli možnému zásahu USA nevydalo příkaz k evakuaci českých diplomatů v syrském Damašku. Bezpečnostní situaci podle něj vyhodnocuje na denní bázi.
"Ta situace je v tuto chvíli stabilní. Pod dojmem mezinárodních událostí a vyhlášení USA došlo k tomu, že ani jedna ze stran nebojuje s tou vervou, jako to bylo před tím, a úroveň ozbrojených konfliktů klesá," řekl v České televizi.
Bílý dům odmítá zveřejnit důkazy
Americká vláda vytrvale odmítá poskytnout médiím důkazy o odpovědnosti syrského režimu za srpnový chemický útok na předměstí Damašku, které má údajně k dispozici. Žádost agentury AP o satelitní snímky z místa incidentu úřady zamítly, přestože v minulosti Pentagon s obrázky ze syrského bojiště nešetřil. Stejně americká oficiální místa reagovala i na žádost o přepis syrských odposlechů, které se údajně chemického útoku týkaly.
Bílý dům tvrdí, že má k dispozici odposlech rozhovorů vysokých syrských státních úředníků o chemických zbraních a navíc i přepisy armádních rozkazů k přípravě na chemický útok. Vláda USA však prohlašuje, že důkazy jsou tajné a poskytne je jen poslancům Kongresu na neveřejných zasedáních a hlavním americkým spojencům.
Utajované indicie vnášejí zmatek do spekulací politologů, kteří se marně domýšlejí o důvodech, jež by syrského prezidenta Bašára Asada k útoku vedly - zvlášť v době, kdy jsou v těsném sousedství akce inspektoři OSN a kdy navíc vládní jednotky mají nad povstalci navrch.
Povstalci tvrdí, že se Asad dozvěděl o připravované ofenzivě rebelů proti hlavnímu městu. Chemický útok prý měl postupu povstalců na Damašek zabránit.
Jasno není ani v počtu obětí. Americká vláda hovoří o 1429 mrtvých, které sarin zahubil ve 12 lokalitách na východním předměstí Damašku. Stejný údaj novinářům poskytla i syrská opoziční koalice. Na žádost o konkrétní jména však novinářům předala jen seznam 395 mrtvých, kde v případě některých obětí bylo jen křestní jméno nebo příslušnost k některé rodině. Absence ostatních jmen zůstala bez vysvětlení.
Podle Hišama Džábira, bývalého libanonského generála, by pro Asada byl chemický útok "politickou sebevraždou". Pochybné je podle Džábira i tvrzení o tom, že syrští povstalci by nedokázali ovládat poměrně složité odpalování chemické munice. Na stranu rebelů podle něj přeběhlo na 70 tisíc vládních vojáků, z nichž mnoho zacházet s chemickými zbraněmi umí.
Povstalci podle Džábira získali chemické zbraně z libyjských skladů po pádu diktátora Muammara Kaddáfího. Otravné látky se k nim prý dostaly přes saúdské prostředníky. Ani pro toto tvrzení libanonský generál žádné přímé důkazy nemá.
David Crane, profesor mezinárodního práva z New Yorku, naopak tvrdí, že chemický útok takového rozsahu by rebelové zvládnout nedokázali. "Ze strany Asada to bylo dobře vypočtené riziko. Chtěl zjistit, jak daleko může zajít, a zároveň věděl, že vyvolá politický rozkol. Je to velká hra, ale sám Asad je ve velmi riskantní situaci," řekl Crane agentuře AP.