Lídři členských států EU a šesti zemí Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v závěrečném prohlášení ke svému prvnímu summitu, který se dnes koná v Bruselu, uvedli, že plánují prohloubit vzájemný obchod a spolupráci v oblastech energetiky, digitální transformace či podpory udržitelné dopravy a diverzifikace ekonomik. Dokument se zároveň vyjadřuje k válce na Ukrajině a Pásmu Gazy, eskalaci bojů v Libanonu či jaderným ambicím Íránu. Podle zdrojů ČTK shodě na finálním znění dokumentu předcházela náročná jednání.
"Znovu potvrzujeme náš společný zájem na prosperujících a vzájemně výhodných obchodních a investičních vztazích, které je třeba rozvíjet podle potřeby," uvádí text, na němž se shodli lídři unijní sedmadvacítky a Kataru, Spojených arabských emirátů, Saúdské Arábie, Kuvajtu, Bahrajnu a Ománu.
Prohlášení zároveň hovoří o spolupráci v oblastech zdravotnictví, výzkumu, finančních technologií či digitální transformaci, přičemž opakovaně klade důraz na udržitelnost, obnovitelné zdroje a ochranu klimatu.
"Shodujeme se, že je třeba prozkoumat spolupráci v oblasti telekomunikací, vyspělých technologií, digitální ekonomiky, inovací a vesmíru, aby se vytvořil lepší digitální svět pro budoucí generace," uvádí prohlášení.
Pokud jde o Ukrajinu, hovoří text nutnosti respektovat územní celistvost svrchovaných států o potřebě "komplexního, spravedlivého a trvajícího míru" v souladu se zásadami Charty OSN a odkazuje na rezoluci OSN, která odsuzuje ruskou agresi proti Ukrajině.
Dále se prohlášení věnuje Izraeli, Pásmu Gazy a Západnímu břehu Jordánu. Vyzývá k příměří v Pásmu Gazy a propuštění rukojmích a výměně palestinských vězňů.
Text odsuzuje násilí židovských osadníků na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě, všechny formy násilí a terorismu a zmiňuje právo Palestinců na sebeurčení prostřednictvím dvoustátního řešení, kde Izrael a Palestina žijí vedle sebe v míru.
Pokud jde o Libanon, kde izraelská armáda pokračuje v operaci namířené proti libanonskému militantnímu hnutí Hizballáh, lídři zemí EU a GCC vyzvali k příměří, zajištění humanitární pomoci civilistům a zdrženlivosti s cílem zabránit rozšíření konfliktu na Blízkém východě.
Země také vyzývají Írán k dodržování mezinárodního práva, jakož i nešíření balistických zbraní a útočných dronů. "Sdílíme jasné stanovisko, že Írán nikdy nesmí vyvinout ani získat jadernou zbraň," uvedli lídři.
Příští summit GCC a EU by se měl podle prohlášení uskutečnit v roce 2026 v Saúdské Arábii, příští rok by se mělo uskutečnit jednání na úrovni ministrů v Kuvajtu.