Autopilot havarovaného airbusu nebyl v provozu
06.06.2009 14:10 Aktualizováno 06.06. 15:59
Autopilot v letadle francouzské společnosti Air France, které se v noci na pondělí zřítilo do Atlantiku, nebyl těsně před havárií v provozu. Zatím není zřejmé, zda jej vypnuli piloti, nebo zda přestal pracovat, protože byl zmaten z protichůdných údajů měřičů rychlosti. Oznámili to dnes francouzští vyšetřovatelé nehody.
Přístroje letounu podle nich před zřícením automaticky poslaly 24 hlášení o anomáliích.
"Z těchto zpráv jsme vyčetli, že zařízení pro automatickou pilotáž (autopilot) nebylo v provozu," řekl Paul-Louis Arslanian, šéf francouzského vyšetřovacího úřadu BEA.
ČTĚTE TAKÉ: Zvrat. Trosky vyzvednuté z Atlantiku airbusu nepatří
Poslední minuty airbusu: selhal jeden systém za druhým
V letadle byla moje sestra, napsal Slovák do diskuse
Zmizelé letadlo ukazuje technologické hranice
V časovém rozpětí čtyř minut před havárií, tedy od 4.10 do 4.14 SELČ, vyslaly přístroje letadla automaticky 24 hlášení typu ACARS (o nesrovnalostech, závadách nebo vysazení některého ze systémů). Poslední hlášení o pozici letadla bylo odesláno ve 4.10 SELČ, tedy zhruba čtyři minuty před tím, než se stroj ztratil z obrazovek radarů.
Také výrobce letadel Airbus došel k závěru, že přístroje inkriminovaného letounu podávaly nesouvislé údaje z různých měřičů a zápasily s mohutnou bouří. Již předtím doporučil provozovatelům typu A330, aby vyměnili některé měřicí přístroje, u havarovaného stroje k tomu však společnost Air France nepřikročila. Paul-Louis Arslanian, šéf francouzského vyšetřovacího úřadu BEA, však dnes varoval před předčasnými závěry z tohoto faktu.
"Letadla mohou bezpečně letět i při poruše těchto systémů," řekl. "Letadlo je jako
živý organismus: stále se v něm něco opravuje, nahrazuje, zdokonaluje, přesto je stále životaschopný," dodal.
Pátrání po vraku letadla a jeho černých skřínkách zatím pokračuje. Spojené státy zapůjčily pátračům přístroje na zachycení akustických signálů černých skřínek. Přístroje jsou nyní přepravovány na místo neštěstí a budou umístěny na dvou lodích, které začnou v oblasti pátrat.
Francie kromě toho vyslala do oblasti neštěstí svou atomovou ponorku Emeraude, jejíž sonary jsou rovněž schopny zachytit signály daného typu. Ponorka má zahájit činnost začátkem příštího týdne.
Navíc v oblasti je francouzské výzkumné plavidlo se dvěma miniponorkami schopnými dosáhnout hloubky až šest tisíc metrů.
Dno Atlantiku je v předpokládaném místě neštěstí asi tři tisíce metrů hluboko.
Francouzští meteorologové dnes po vyhodnocení všech údajů zpochybnili názor, že pohřešované letadlo vletělo do "gigantické tropické bouře". "Nic nenasvědčuje tomu, že by bouřkové mraky v trase letu 447 měly nějakou výjimečnou intenzitu vzhledem k roční době a rovníkové oblasti," řekl Alain Ratier, náměstek ředitele služby Météo France.
Foto: ČTK/AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.