Nová strategie pro Afghánistán. Německý ministr zahraniční Guido Westerwelle chce afghánským bojovníkům Talibanu, kteří ukončí svůj boj, nabídnout peníze ze zvláštního fondu. Dolary mají podnítit jejich odchod od radikálních islamistů.
Velitel amerických vojsk pod Hindúkušem generál Stanley McChrystal si umí představit Taliban v tamní budoucí vládě.
Několik dní před mezinárodní konferencí o Afghánistánu, která začíná ve čtvrtek v Londýně, se rýsují nové kontury angažmá Spolkové republiky v Afghánistánu. Šéf německé diplomacie Westerwelle (FDP) prohlásil, že berlínský kabinet chce použít „dodatečné peníze", aby v Kábulu podpořil znovuzačlenění do společnosti těch talibů, kteří jsou ochotni skončit boj proti stávající vládě.
K talibanským teroristům se dalo mnoho těch, kteří se dostali na špatnou cestu ne kvůli fanatickému přesvědčení, ale z ekonomických důvodů, vysvětlil novou iniciativu Westerwelle. „Chceme těmto lidem nabídnout hospodářskou a sociální perspektivu," dodal ministr.
Příslušný program „reintegrace" (znovuzačlenění) zmínil afghánský prezident Hamíd Karzáí poprvé veřejně minulý čtvrtek a současně jmenoval podmínky, za jakých se do něj můžou povstalci začlenit. Musejí uznat ústavu, odevzdat zbraně a zpřetrhat všechny vazby na al-Kajdu. Japonsko, USA a Británie už signalizovaly ochotu poskytnout na program peníze.
Kábulská vláda by si ve fondu na reintegraci představovala asi miliardu dolarů. Zatím jsou ale spory o to, kdo by měl nad penězi dozor. Vláda by je chtěla spravovat sama, západní dárci ale upřednostňují dozor OSN.
Americký ministr obrany Robert Gates už minulý pátek program podpořil a v Islámábádu uvedl, že USA uznávají, že Taliban je součástí poltického přediva Afghánistánu.
Velitel mezinárodních sil v Afghánistánu generál Stanley McChrystal připustil v rozhovoru s deníkem Financial Times, že členové militantního hnutí Taliban by se v budoucnu mohli podílet na afghánské vládě. Předtím je však nutné oslabit vliv extremisticky laděných talibů, uvedl.
V neděli Afghánistán přesunul konání parlamentních voleb z letošního května na září. Západ již dříve dával najevo, že si přeje reformy afghánských volebních institucí s cílem zabránit volebním podvodům, proto se očekává, že odklad hlasování západní představitelé uvítají.
Foto: ČTK/AP a Profimedia