Napětí roste
Běženci v Idomeni: Nemůžeme odejít? Tak tu chceme zemřít!
23.03.2016 15:30 Aktualizováno 23.03. 20:27
Další humanitární organizace, které pomáhají v Řecku uprchlíkům, se připojily k bojkotu Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) kvůli nesouhlasu s dohodou Turecka a EU o vracení migrantů do Turecka. Informují o tom zahraniční agentury. V řeckém táboře Idomeni u makedonské hranice běženci požadují, aby byla otevřena cesta do západní Evropy a večer kvůli tomu zablokovali dálnici. Menší protesty jsou hlášeny i z uprchlických táborů na řeckých ostrovech v Egejském moři.
V Idomeni, kde se v nehygienických podmínkách již několik týdnů tísní na 13 tisíc lidí, někteří migranti v úterý večer odmítali jídlo a bránili v jeho distribuci. "Když nebudeme moci odsud odejít, tak tu chceme všichni zemřít," řekli někteří migranti.
Běženci v Idomeni také opět blokovali tamní železniční trať mezi Řeckem a Makedonií, po níž přivezly řecké dráhy staré spací vozy, v nichž může složit hlavu na 250 lidí.
Ve středu večer skupina asi 500 převážně mladých mužů zablokovala dálnici spojující Soluň s hraničním přechodem do Makedonie u Idomeni. "Snaží se tím na sebe upoutat pozornost," řekl jeden z dobrovolných humanitárních pracovníků.
"Otevřete hranice. Chceme odsud pryč," skandovali na záběrech řecké televize účastníci blokády, kteří přišli vesměs z Idomeni. Na dálnici kvůli nim vznikla chaotická situace. Policisté se zatím drží zpátky a odvádějí auta na objízdnou trasu.
K úternímu oznámení UNHCR a Lékařů bez hranic (MSF), že omezí své aktivity v Řecku, se připojily další dvě organizace - Mezinárodní záchranný výbor (IRC) a nevládní norská uprchlická rada. Protestují tak proti tomu, že po dohodě EU s Tureckem se z přijímacích zařízení stala "zadržovací centra", která běženci nesmí opustit. UNHCR v úterý oznámil, že přestane uprchlíky do těchto center z pobřeží převážet.
Dohoda mezi EU a Tureckem o vracení migrantů, která začala platit v neděli, předpokládá, že běženci, kteří připlují z Turecka a v Řecku nepodají žádost o azyl nebo jejichž žádost nebude kladně vyřízena, budou vráceni do Turecka. EU má za to přijmout stejný počet lidí s nárokem na azyl z Turecka.
Napětí mezi uprchlíky v Řecku roste i proto, že zatím není jisté, kdy začne jejich vracení do Turecka. Od neděle jsou běženci drženi v hotspotech. Podle řeckých úřadů ale ještě nejsou dořešeny všechny legální a praktické otázky dohody.
Řecko totiž nemá dostatek úředníků na vyhodnocování žádostí o azyl, měly by jim přijet posily z dalších zemí EU. Pomoc nabídla dvacítka zemí, včetně ČR. Podle Evropské komise bude potřeba asi 4 tisíc lidí, mimo jiné policistů, vojáků, úředníků, kteří budou žádosti posuzovat, překladatelů i soudců, kteří mají řešit odvolání neúspěšných žadatelů.
Podle UNCHR v zemi není ani dostatečná a adekvátní ubytovací kapacita pro žadatele o azyl. V Řecku je nyní na 52 tisíc uprchlíků, kteří se tam začali hromadit, když asi před měsícem země na takzvané balkánské trase omezily průchod běženců přes své území dál do západní Evropy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.