Řada vlivných konzervativců kritizovala evropskou politiku šéfa britských konzervativců Davida Camerona, především jeho záměr odejít z největšího pravicového klubu v Evropském parlamentu a vytvořit vlastní frakci s českou ODS a polskou stranou Právo a spravedlnost (PiS).
Konzervativní osobnosti, jako bývalí evropští komisaři Leon Brittan a Chris Patten, dnes v listě The Guardian zpochybňovali také nejasné Cameronovy záměry pokud jde o lisabonskou smlouvu.
Cameron hodlá po eurovolbách odejít z klubu Evropské lidové strany (EPP), který sdružuje všechny vlivné pravicové strany v Evropě, a spolu s ODS, PiS a zatím neoznámenými dalšími stranami vytvořit vlastní, více euroskeptický klub. Konzervativci dlouhodobě chtějí uspořádat referendum o lisabonské smlouvě - pokud nebude ratifikována ve všech ostatních zemích, až se konzervativci dostanou do vlády.
Na začátku kampaně před eurovolbami ale Cameron toto stanovisko znejasnil prohlášením, že ani za takových okolností toryové "nenechají věci být".
ČTĚTE TAKÉ: Cameron přijede do Prahy. Pomůže ODS s kampaní
Soumrak gentlemanů. Dolní sněmovna mění náhrady
Dům kachnám, brýle choti. Skandál poslanců pokračuje
Čiré bláznovství
Podle The Guardian kritika ze strany prominentních konzervativců odráží názory nejvyšších diplomatů, kteří v soukromí tvrdí, že Cameronovy záměry jsou "bláznivé". Cameron tento víkend tráví v Praze a Varšavě se svými spojenci z ODS a PiS.
"Nechápu rigidní odhodlání k nemohoucnosti. Nechápu, proč (české a polské strany) jsou vhodnější, než (německá kancléřka) Angela Merkelová nebo (francouzský prezident) Nicolas Sarkozy, nebo proč si myslí, že cesta k vlivu leží tímto směrem," řekl bývalý britský velvyslanec při EU John Kerr.
"Nevylučuji, že budou schopni vytvořit novou skupinu s odpadlíky z pravicových skupin a možná s několika z EPP. Ale mohou to udělat jen s lidmi, kteří jsou trochu mimo hlavní proud."
Bývalý evropský komisař pro zahraniční vztahy Chris Patten označil záměr za "nerozumný". "Omezí vliv konzervativců v Evropském parlamentu," řekl Patten.
"Myslím, že odchod z EPP je chyba... Vliv, který mají, se výrazně sníží, pokud opustí EPP a spojí se s menšími stranami," řekl Leon Brittan, několika násobný britský ministr a evropský komisař v letech 1986 až 1995. Za "nerozumné" a "chybu" považuje odchod z EPP také Christopher Tugendhat, který byl členem Evropské komise v letech 1977 až 1985.
Kritika respektovaných konzervativců se snesla i na záměr přehodnotit lisabonskou smlouvu a "nenechat věci, kde jsou". "Myslím, že by bylo velkou tragédií, kdyby konzervativci nastoupili do vlády a snažili se tuto záležitost znovu otevřít," řekl Tugendhat. "Budou to velmi obtížná jednání. Budou mít velmi málo spojenců," prohlásil někdejší náměstek ministra zahraničí Patrick Wright.
Strany zase zlobí
Chris Patten se přiznal, že nerozumí, co Cameron zamýšlí. "Zní to jako věta, kterou lze interpretovat mnoha způsoby. Psal jsem takové věty, když jsem byl mladý," řekl.
"Až bude smlouva ratifikována, nemyslím, že je šance ji opět otevřít. A nemyslím, že konzervativní vláda by byla natolik bláhová, aby to udělala," prohlásil Brittan.
Podle Kerra "mají všichni dost institucionálních smluv". "Toryové nám dluží vysvětlení, co tím myslí, protože to budou muset říct světu po svém prvním summitu EU, až zjistí, že nemají dostatečnou podporu pro svolání mezivládní konference, jak navrhují," řekl.
Někdejší ministr pro evropské záležitosti Tristan Garel-Jones se nicméně vyjádřil optimističtěji. Připomněl, že "v Británii všechny velké strany v opozici, pokud jde o Evropu, zlobí, a když vládnou, chovají se poměrně rozumně". "Pokud se Cameron stane premiérem, bude jednat rozumně a chytře a v nejlepším zájmu Británie," řekl.
The Guardian napsal, že Cameron jde do nadcházejících eurovoleb s nejvíce euroskeptickým programem, jaký měl kdy vedoucí politik v Británii od roku 1973. Připomněl také, že slib odejít z EPP, která je pro mnoho konzervativců příliš federalistická, udělal v roce 2005.
Tehdy usiloval o zvolení do čela konzervativců a snažil se vyrovnat svému soupeři Liamu Foxovi, který slíbil to samé. Byl to slib učiněný ve chvíli slabosti a od té doby ho pronásleduje, uvedl The Guardian.
Foto: Reuters a ČTK/AP