Utopista
Boháč nevzdává ideu vrátit do Skotska medvědy a vlky
08.11.2013 06:40
Budou se na Skotské vysočině (Highlands) opět prohánět vlčí smečky, medvědi a divoké kočky? Milionář Paul Lister o tom už sní dlouhé roky. Uprostřed téměř opuštěných kopců, kam zavítá jen málo návštěvníků, by chtěl vybudovat úplně nové přírodní chráněné území. Před několika lety se zdálo, že projekt, kteří mnozí považují za utopický, usnul.
Nyní ale Lister pro BBC Scotland řekl, že v realizaci svých záměrů pokračuje a že jsou ještě ambicióznější než kdysi. Se svým týmem pracuje na tom, aby se doprostřed Skotské vysočiny opět vrátily divoké šelmy. Teď pracují na realizační studii.
Už před deseti lety koupil 93 kilometrů rozlehlý areál Alladale Wilderness Reserve. Leží v chudé kopcovité krajině protkané údolími, řekami a jezery.
Kdysi byla krajina zalesněná, avšak intenzivní kácení v uplynulých stoletích z ní na mnoha místech udělalo holinu.
Lister doslova hoří pro svůj sen vytvořit zde opět původní přírodu. O peníze nemá nouzi, alespoň zatím. Jeho otec vydělal velké jmění.
V uplynulých letech vysadil na svých pozemcích přes 200 tisíc nových stromů a v této činnosti hodlá pokračovat. Téměř s lásku renovoval starou lovecku chatu v Alladale - vypadá jako sídlo lorda.
Na svazích vyrostly i dva kamenné domky. Jsou to luxusní příbytky pro hosty, kteří milují divokou přírodu a její faunu. Do terénu v Alladale mohou vyrazit na highlandských ponících, vyrážet na pěší výlety, chytat pstruhy a lososy anebo jít na lov zvěře.
Lister rád a vášnivě hájí svou myšlenku. Do jím vytvořené přírodní rezervace prý přiláká nejméně 20 tisíc návštěvníků ročně. V této bohem a lidmi zapomenuté krajině vzniknou stovky pracovních míst, pokud budou lidé chtít.
A v tom je ten problém. Ne každému se jeho počínání zamlouvá. A problémy se zrodem nové přírodní rezervace jsou značné. Začíná to už tím, že podle britského práva může jít každý tam, kam se mu zachce, i na soukromý pozemek.
Proto nadšený boháč potřebuje povolení pro zvířata, která by mohla být nebezpečná turistům. Úřady mu je ale zatím nechtějí dát, protože nechtějí ploty, které by on rád vybudoval. vysvětluje. Tím ale, argumentuje, znemožňují jakékoli změny - i pozitivní.
Do Alladale přitom "zabloudí" jen kolem tří stovek turistů ročně. To je ani ne jeden denně.
Zatím pro Listera pracují dva tucty lidí. Patří k nim i zkušený tým rangerů, kteří mají na starosti výletní činnosti návštěvníků včetně rybaření a výstupů na kopce. Tedy, jak se říká moderním jazykem, "outdoor-activities".
Listerovým nejdůležitějším zaměstnancem je jeho skotský manažer, který návštěvníkům mimo jiné vypráví, že vlci odsud zmizeli už před 350 lety, když se tady kácely borovicové lesy pro stavbu lodí.
Na konci 18. století začalo vyhánění rolníků, kteří na vysočině žili. Na jejich místo přišli pasáci ovcí. Aby získali více pastvin, vypalovali zbylé stromové porosty. Nově vysázené borovice je zatím třeba chránit ohrádkami před červenou, tedy parohatou zvěří.
S vysazováním stromků pomáhá i skotská vláda, darovala zhruba 150 tisíc sazenic. Je to ale zdánlivě nekonečná práce. Dar od vlády stačí tak na jeden kilometr čtvereční porostu. Z tohoto hlediska to vypadá, že zalesňování nového národního parku bude trvat věky. Lister si to uvědomuje. Neztrácí ale nadšení a říká, že tato práce má cenu, i kdyby měla trvat třeba sto let.
Především ch
ce ale v oblasti vypustit divoká zvířata, soustředí se hlavně na šedé vlky. Do věci má co mluvit Evropská komise v Bruselu. Lidský management chráněných zvířat totiž vyžaduje její souhlas.
Když nebudou vlci, nebudou ani turisté, nebude ani práce a nedojde ani k oživení Skotské vysočiny. Alespoň tak, jak si to představuje on. "Bez vlků je moje vize mrtvá," připouští v rozhovorech s domácím tiskem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.