Boj kultur v Rakousku? Proti islámu a mešitám
30.08.2010 07:10
Svobodomyslná strana Rakouska (FPÖ) chce referendum, které by zjistilo postoj Rakušanů k otázkám islámu. Se svým požadavkem vystoupila poté, co prezident islámského společenství v alpské republice (IGGiÖ), Anas Schakfeh, vyslovil přání, aby v každé spolkové zemi byla jedna zřetelná mešita včetně minaretu.
Islám je dnes druhé nejrozšířenější náboženství v Rakousku - hned po katolicismu.
Výzvu svobodomyslných k lidovému hlasování lze považovat za další díl jejich kampaně před říjnovými volbami ve Vídni. Tam už FPÖ vzbudila rozruch obranou "vídeňské krve" před hordou přistěhovalců. Město v půli srpna zaplavilo šest stovek plakátů s cíleně provokativní rýmovačkou Mehr Mut für unser "Wiener Blut" - Zu viel Fremdes tut niemanden gut! (Více odvahy pro naši "vídeňskou krev" - Příliš cizího nikomu nesvědčí!).
Tato kampaň ovšem míří i proti Čechům a Slovákům, před nimiž už za osm měsíců padnou poslední bariéry pro práci v Německu a Rakousku. Čerstvě se FPÖ pustila do mohamedánů.
ČTĚTE TAKÉ: Každý druhý Rakušan považuje islám za hrozbu
Mohamedáni finišují v přípravě na ramadán
Strana reaguje na přání šéfa IGGiÖ, aby v každé z devíti rakouských spolkových zemí stála do dvaceti, třiceti let rozpoznatelná mešita s minaretem. Podle Schakfeho má skončit praxe započatá v 60. a 70. letech minulého století, kdy muslimové umisťovali své modlitebny do sklepů a bytů.
"Už se nechceme skrývat," říká a doplňuje, že mešita podle jeho představ má mít svou obvyklou architekturu včetně hlavní budovy, kupole a minaretu - podobně jako má určitou strukturu křesťanský kostel.
Zhruba půl milionu muslimů v Rakousku má dnes k dispozici "jen" pět mešit, které jakžtakž splňují Schakfeho normy. Jsou ve Vídni, Telfsu (Tyroly), Saalfeldenu (Salcbursko) a Bad Vöslau (Dolní Rakousy), kde jsou dokonce dva minarety.
Svobodomyslná strana Rakouska požaduje, aby referendum na téma islám obsahovalo následující otázky:
- Má Rakousko přistoupit k zákazu staveb mešit s minarety?
- Mají se v Rakousku zakázat burka, nikáb a šátek jako politický symbol?
- Mají muslimové podepsat prohlášení, v němž uznají, že rakouský právní řád stojí nad koránem?
Mnoho pravověrných muslimů staví korán jako boží zákon nad rakouské zákony, uvedl ve svém prohlášení generální tajemník svobodomyslných Harald Vilimsky. FPÖ označila mohamedánské svatostánky za "líheň radikálního islámu".
Mešity jsou "hnízda odporu" paralelních společenstev nepřátelských demokracii, vyjadřuje se v podobném duchu Spojenectví pro budoucnost Rakouska (BZÖ), strana založená zesnulým kontroverzním politikem a korutanským hejtmanem Jörgem Haiderem.
Podle jejího šéfa Josefa Buchera by se referenda o mešitách měla konat v místech, kde se plánuje jejich stavba. Obecně je BZÖ proti mešitám a minaretům.
Prezident islámského společenství Schakfeh označil nejnovější dikci FPÖ za "fašistickou". Podobné nenávistné tirády, nekvalifikované a štvavé, prý jen poškozují jméno Rakouska. Patří k nim i požadavek na zastavení imigrace z islámských zemí. Podle šéfa islámské IGGiÖ zavírají svobodomyslní oči před tím, že muslimové jsou už pevnou součástí rakouské společnosti.
V Rakousku dnes žije kolem půl milionu muslimů, 339 tisíc jich je registrováno u IGGiÖ. Je jich tedy více než členů evangelické církve, která má 325 tisíc členů. Vedle zmíněných pěti mešit s minarety mají muslimové v zemi k dispozici kolem dvou stovek modliteben.
Foto: webové stránky FPO a www.profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.