Jihoafrická vláda odepřela jídlo tisícům nelegálních horníků v uzavřeném dole
14.11.2024 10:41
Až několik tisíc horníků pracujících ilegálně v důlní šachtě uzavřeného dolu v Jihoafrické republice zřejmě trpí nedostatkem jídla, vody a dalších základních potřeb. Místní policie totiž uzavřela vchody sloužící k dopravě zásob do podzemí. Jde o vládní strategii proti nelegální těžbě, kdy se úřady snaží horníky přinutit vyjít na povrch, aby je policie mohla zatknout. Vláda uvedla, že pomoc horníkům ve městě Stilfontein v Severozápadní provincii neposkytne, informovala dnes agentura AP.
Informace získané od těch, kteří nedávno pomohli tři horníky přivést na povrch, naznačují, že pod zemí může být až 4000 horníků, sdělil mluvčí místní policie. Oficiální odhad ale policie neposkytla. V posledních týdnech se v různých dolech v Severozápadní provincii objevilo více než 1000 horníků. Mnozí z nich jsou podle zpráv zesláblí, hladoví a nemocní, protože zůstali týdny bez základních zásob.
Vládní ministryně Khumbudzo Ntshavheniová ve středu médiím řekla, že vláda horníkům pracujícím nelegálně neposkytne žádnou pomoc, protože se dopouštějí trestného činu. "Neposíláme pomoc kriminálníkům. Vyženeme je. Vyjdou ven. Zločincům se nemá pomáhat. My jsme je tam neposlali," řekla ministryně.
V oblastech, kde se v Jihoafrické republice dříve těžilo zlato, je nelegální těžba stále běžná. Horníci se vydávají do uzavřených šachet s cílem najít zbývající ložiska. Horníci, kteří těží nelegálně, často pocházejí ze sousedních zemí. Podle policie se na nelegální činnosti podílejí také syndikáty, které horníky najímají.
Přítomnost těchto horníků v uzavřených dolech způsobuje problémy i místním komunitám, které si stěžují, že tito lidé páchají zločiny, od krádeží až po znásilnění. Nelegální těžařské skupiny bývají ozbrojené a spory mezi konkurenty někdy končí smrtelnými střety.