Násilí na ulicích, nedůvěra v hlavách. Už v ranních hodinách došlo dnes v řecké metropoli ke střetu mezi mladými radikály a policisty. Napětí v zemi tak pokračuje již šestý den, nejvíce napjatá situace je kolem Polytechnické univerzity v aténské čtvrti Exarchia. Řádění na ulicích je jen jeden z viditelných syndromů hluboké státní krize v Řecku.
Skupinka asi 40 mladíků zaútočila před polytechnikou proti bezpečnostním složkám kameny. Policie odpověděla slzným plynem, aby je rozehnala, a tři z nich zadržela.
Podle zdrojů z policie obsadili demonstranti jen v Aténách a Soluni na severu země 15 univerzit a asi stovku středních škol na protest proti smrti 15letého hocha, jehož v sobotu zastřelil při nepokojích v metropoli policista.
V Soluni, kde studenti rovněž obsadili univerzitu, několik profesorů naznačilo místním sdělovacím prostředkům, že jim demonstranti vyrabovali kanceláře včetně spisů. Policie přitom na půdě škol nemůže zakročit, protože jí to řecké zákony neumožňují.
Ještě ve středu panovala v Řecku mimořádně napjatá atmosféra, ke které přispěla i jednodenní celonárodní generální stávka proti pravicové vládě, plánovaná ovšem už dlouho dopředu. Od večerních hodin ale napětí citelně pokleslo a řada médií předpovídá, že dnes už zřejmě střety demonstrantů s policií nebudou tak tvrdé jako v předcházejících dnech.
Napětí se koncentrovalo na okolí vysokých škol v Aténách a v Soluni.
Vzpoura proti prohnilým elitám?
Vedle převažujícího líčení ničení a střetů s částečně pasivní policií na ulicích se řada komentářů evropských listů zamýšlí nad příčinami a pozadím současné situace v Řecku. Konstatují mimo jiné, že třebaže neberou do ruky tyče a kameny, mnoho Řeků smýšlí podobně jako anarchisté.
Považují takzvané elity ve své zemi za neschopné a zkorumpované.
Bitky a násilí v Řecku jsou poučným příkladem, jak hluboko může klesnout země, které chybí to nejdůležitější, a sice akceptance a podpora jejích občanů, píše německý týdeník Der Spiegel. V kolébce demokracie musí člověk nevyhnutelně získat dojem, že je jen málo těch, kteří důvěřují vládě, pokračuje magazín, podle kterého Řekové vystřízlivěli po zkušenostech se skandály, strýčkováním a korupčními aférami.
U mnoha Řeků převažuje dojem, že jim vládnou prohnilí a prohnaní ničemníci.
Násilí provázející demonstrace zanechalo v mnoha řeckých městech citelné stopy v podobě zničeného městského mobiliáře, ohořelých aut a vytlučených výkladů mnoha bank i obchodů. Úřady zatím škody nevyčíslily, podle odhadů ale půjdou do desítek milionů eur.
Foto: AP a Reuters