Bosenské úřady a policie zadržely třináct Bosňáků (dříve označovaných jako Muslimové) kvůli podezření, že se během občanské války dopustili válečných zločinů na Srbech žijících v okolí města Konjić na jihu země.
"Jde o někdejší velitele bosenské armády, domobrany a ministerstva vnitra. Jsou podezřelí z válečných zločinů na několika desítkách Srbů," uvedly úřady v komuniké. Podezřelí byli zatčeni v Konjiči i Sarajevu, dodala policie.
Zločiny byly podle prokuratury spáchány na jaře a v létě 1992, kdy "prakticky všichni srbští obyvatelé byli donuceni odejít" z regionu. Třináctka obviněných je podezřelá z "vražd, mučení, znásilňování, pronásledování a vyhánění".
V půli listopadu byl odsouzen na devět let do vězení Edhem Žilič, bývalý velitel tábora, ve kterém byli v Konjiči věznění Srbové.
Občanskou válku v Bosně a Hercegovině, kdy proti sobě jistý čas bojovaly všechny tři strany navzájem, podle posledních odhadů nepřežilo na 100 tisíc lidí. Boje ukončila v prosinci 1995 daytonská mírová dohoda.
Země se poté vnitřně rozdělila na dva silně autonomní správní celky, Federaci Bosny a Hercegoviny a Republiku srbskou. Stálé soupeření mezi těmito entitami zpomaluje prosazování nutných reforem na celostátní úrovni a je brzdou pro hospodářský růst a etnické usmíření.