Evropský parlament ve středu s výhradami přivítal pokrok ve vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie, jehož se oběma stranám podařilo dosáhnout minulý týden. Poslanci zároveň zdůraznili, že unie by neměla činit kompromisy v otázce práv občanů EU v Británii. S kritikou bylo přijato nedávné prohlášení britského ministra pro brexit Davida Davise o právní nezávaznosti dohody o hranici mezi oběma částmi Irska.
Britským a unijním vyjednávačům se podařilo dosáhnout dohody ve stěžejních bodech, jejichž vyřešení bylo podmínkou dalších vyjednávání. Shodli se v otázce práv občanů EU v Británii po brexitu, finančního vyrovnání mezi Londýnem a Bruselem a budoucího režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Dohodu budou od čtvrtka na bruselském summitu schvalovat lídři unijních zemí.
"Jedna věc musí být řečena jasně: ne všechny problémy jsou vyřešeny. Zvláště co se práv občanů týká," prohlásil šéf liberální frakce Guy Verhofstadt, který je spoluautorem rezoluce schvalující současný pokrok, o níž budou poslanci hlasovat odpoledne.
Řada politiků v debatě zdůrazňovala, že Británie trvá na zachování všech současných podmínek, které jsou pro ni výhodné, avšak projevuje příliš malou vstřícnost směrem k EU. Podle některých členů parlamentu Britové teprve nyní vidí, že je pro ně odchod z EU velmi nevýhodný. "Uvědomují si, že ztratí mnoho a získají málo," prohlásil šéf lidovecké skupiny Manfred Weber, jehož slova se setkala s hlasitou nevolí britských protiunijních europoslanců.
Někteří europoslanci dali najevo znepokojení nad slovy britského ministra Davise, který prohlásil, že britský příslib zabránit vzniku takzvané tvrdé hranice mezi Irskem a Severním Irskem je spíše "výrok o úmyslu" než právně závazný krok. "Včera jsem s ním mluvil po telefonu a on mě ujistil, že rozhodně nemá on ani britská vláda v úmyslu couvat ze svých závazků," uklidňoval své kolegy Verhofstadt.
Weber stejně jako někteří další poslanci zdůraznil, že teprve pokud dospějí obě strany k uspokojivé dohodě v chystané druhé fázi vyjednávání o dalších tématech, může Británie po odchodu z EU na jaře 2019 získat určité přechodné období, o které usiluje.
Hlavní vyjednavač EU Michel Barnier v debatě uvedl, že Brusel má pro další vyjednávání nepřekročitelné podmínky, jako je jednotný evropský trh. V otázce práv občanů EU podle něho nebude ani nadále činit EU žádné ústupky.