Pobyt v zahraničí
Brigádníci budou moci do Británie nejspíš jen s vízem, studenti snadněji
11.01.2021 19:00
Definitivní ukončení svazku mezi Británií a Evropskou unií nebrání zájemcům zlepšovat si v ostrovní zemi svou angličtinu. U dlouhodobého studia nebo pracovních pobytů ale bude zřejmě nutné mít vízum, uvedl v pondělí v tiskové zprávě mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj. Brněnská společnost, která nabízí studijní pobyty, neočekává, že by kvůli novým povinnostem spojeným s cestou zájem klientů klesl.
Hlavním rozdílem proti minulým rokům bude u kratších vzdělávacích pobytů povinnost cestovat nikoli s občanským průkazem, ale s cestovním pasem, mít zdravotní pojištění platné v zemích mimo unii a být schopen prokázat se zpáteční letenkou či jízdenkou. "Jazykové kurzy si i přesto lidé mohou vybírat jako dosud. Studenti stejně jako organizované školní skupiny cestují v drtivé většině případů se statusem běžného turisty. U studia na středních školách do délky půl roku bude rovněž zapotřebí platný cestovní pas a dokumenty školy potvrzující přijetí ke studiu," řekl Ondrůj.
Jasno zatím není ohledně dlouhodobých studijních pobytů na středních školách. Firma předpokládá, že bude nutné studijní vízum. Pokles zájmu o vzdělávací pobyty však nečeká. "Británie je velmi oblíbená destinace. Cestovní pojištění, pas a zpáteční letenka byly již dosud standardem u naprosté většiny našich klientů," uvedl obchodní ředitel Petr Pěcha.
Informace o podmínkách vstupu do Británie chybí u pracovních pobytů, jako jsou letní brigády v hotelích či hlídání dětí. Student Agency jich dosud ročně zprostředkovávala stovky. "Předpokládáme nutnost pracovního víza, které může představovat administrativní překážku a jeho vydání se řídí řadou podmínek," uvedl Ondrůj.
Brněnská agentura Cool Agent předpokládá, že zprostředkování pobytu a práce v Británie bude po brexitu na ústupu. "Pracovní pobyty máme pozastavené, ale většinou zprostředkováváme brigádu například v hotelích nebo pro servírky, což je nyní stejně zavřené. Na přesná pravidla ještě čekáme, bojím se ale, že pokud se nic nezmění, tak je Británie passé, přitom je nejoblíbenější. Naše partnerská agentura uzavřela smlouvy v Irsku, takže budeme klienty zřejmě posílat tam," sdělila majitelka Jarka Dudíková.
Agentura zprostředkovává také studijní pobyty na dvou středních školách v Anglii. Podle Dudíkové se tam ale zvedlo školné v přepočtu o zhruba 100 tisíc za semestr, což může vést k menší poptávce. Oblíbenou alternativou je podle ní studium ve Spojených státech, které vyjde levněji.
Británie po referendu z roku 2016 a letech vnitřních politických bojů opustila EU 1. ledna. Dohodu o novém uspořádání vztahů uzavřeli zástupci Británie a Evropské unie na Štědrý den. Pro studenty vysokých škol z ní plyne, že se země dále nebude účastnit výměnných programů s názvem Erasmus.