Má to být definitivní zúčtování se spornou válkou v Iráku. Zvláštní výbor dolní komory britského parlamentu chce beze zbytku důkladně rekonstruovat události z let 2001 až 2009. Součástí vyšetřování mají být i otázky expremiérovi Blairovi pokládané živě v televizi.
Veřejná slyšení v rámci dlouho očekávaného vyšetřování britského podílu na kontroverzní válce v Iráku začala v Londýně právě dnes - v Konferenčním centru královny Alžběty. Před nezávislý výbor budou nejprve předstupovat vysocí diplomaté, vojáci a dále šéfové britské špionáže. Bude to tedy setkání s mnoha starými známými.
Nemá to být žádný proces jako show, ale tyjátr to bude určitě. Jako jakýsi předkrm na povzbuzení chuti naservíroval čerstvě veřejnosti Daily Telegraph, který zveřejnil rozsáhlou, zčásti pikantní sebekritiku britských vojáků spojenou se zahájením invaze do Iráku roku 2003.
ČTĚTE TAKÉ: Britští vojáci s pěti patronami do války se Saddámem
Konflikt, který byl podle oficiálních zdůvodnění rozpoután kvůli iráckým zbraním hromadného ničení, vyvolal v Británii rozsáhlé protiválečné demonstrace a demise několika ministrů. Zbraně hromadného ničení se v Iráku nikdy nenašly a britský premiér v době války Tony Blair byl obviňován z dezinformování veřejnosti i parlamentu.
Blaira a ministry jeho vlády bude výbor vedený bývalým vysokým ministerským úředníkem Johnem Chilcotem vyslýchat začátkem příštího roku. Vrcholem bude jistě samotný Blair. Datum jeho vystoupení ještě není známo.
Zpráva o vyšetřování by měla být hotová koncem příštího roku, nebo až v roce 2011, tedy dlouho po volbách očekávaných v květnu 2010. Penzionovaný Chilcot slíbil odvést „důkladnou práci".
Zdaleka ne každý se ale dívá na Chilcota s důvěrou. Objevují se výhrady, že bude chtít vládu očistit. Kritici poukazují na špatné zkušenosti s dosavadními „iráckými komisemi", jednou pod vedením Lorda Huttona, podruhé v čele s Lordem Butlerem. Druhá jmenovaná se zabývala obviněním, že Blairova vláda vědomě lhala o (údajných) Saddámových zbraních hromadného ničení.
Protože Chilcot seděl už v Butlerově komisi, budou ho nyní média i veřejnost sledovat ostřížíma očima. Nechat Chilcota vést nový výbor, to je jako když jeden soudce soudí dvakrát stejný zločin, říká uštěpačně v listu Observer bývalý Blairův poradce Carne Ross.
Ve výboru vedeném Chilcotem sedí navíc dva muži, kteří se v minulosti netajili obdivem k Blairovi a jeho vedení irácké války - Churchillův životopisec Martin Gilbert a vojenský historik Lawrence Freedman, jeden z duchovních otců Blairova humanitárního intervencionismu.
Foto: The Telegraph, Profimedia a ČTK/AP