Průzkum
Británie: mezi žáky vzrostl zájem o španělštinu a čínštinu
03.03.2019 08:48
Počet žáků v Anglii, Walesu a Severním Irsku, kteří se ve škole učí cizí jazyky, se od roku 2000 snížil téměř o polovinu. Vyplývá to z nového průzkumu zpravodajské stanice BBC. Nejvíce se snížil počet těch, kteří se učí francouzsky a německy. Roste naopak zájem o španělštinu a čínštinu.
BBC se dotazovala žáků, kteří se připravují na zkoušku, již většina dětí v Anglii, Walesu a Severním Irsku skládá ve věku 16 let. Počet žáků, kteří si vybrali cizí jazyk jako jeden z předmětů ke zkoušce, se podle dotazníků snížil mezi lety 2000 a 2018 o 45 procent. Skotsko má mírně odlišný vzdělávací systém.
V případě francouzštiny byl pokles 63procentní a v případě němčiny dokonce 67procentní. Francie a Německo jsou přitom nejbližšími obchodními partnery Spojeného království. Zájem o španělštinu vzrostl naopak o 75 procent a na vzestupu je také standardní čínština.
Nezájem žáků o cizí jazyky vedl některé školy dokonce k tomu, že už je vůbec nevyučují, jak je tomu například v případě školy Carmel College v severoanglickém St Helens, jejíž žáci už se nemohou učit ve škole německy. Škola kvůli tomu například přerušila i dlouhodobé partnerství se školou ve Stuttgartu.
V reakci na zprávu Konfederace britského průmyslu (CBI) vyzvala britskou vládu, aby ubývání výuky jazyků ve školách zastavila, "jinak bude Spojené království v globálním měřítku méně konkurenceschopné a mladí lidé méně připravení pro moderní svět".
Studie byla zveřejněna v době, kdy se Británie připravuje na odchod z Evropské unie. Prozatím je brexit naplánovaný na 29. března.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.