Britská ministryně vnitra čelí kritice za slova o invazi migrantů

Zahraničí
1. 11. 2022 16:00
Britská ministryně vnitra Suella Bravermanová.
Britská ministryně vnitra Suella Bravermanová.

Britská ministryně vnitra Suella Bravermanová opět čelí kritice, tentokrát za svá pondělní vyjádření v parlamentu, kde v souvislosti s migrací do Británie hovořila o invazi. Státní tajemník pro přistěhovalectví na jejím ministerstvu Robert Jenrick v úterý televizi Sky News řekl, že šéfka resortu měla lépe volit slova, i když podle něj chtěla pouze upozornit na rozsah problému.

"Ve funkci, jako je ta moje, člověk musí volit slova velmi opatrně. A já bych nikdy nedémonizoval lidi, kteří přicházejí do této země v touze po lepším životě," zdůraznil Jenrick.

Ministryně, která patří k pravicovému křídlu Konzervativní strany, v pondělí v parlamentu řekla: "Lidé v Británii mají právo vědět, kdo to myslí vážně se zastavením invaze na našem jižním pobřeží, a kdo ne." Podle Bravermanové je třeba přestat předstírat, že jde ve všech případech o uprchlíky v nouzi. Opozice jí poté vytkla, že podněcuje krajně pravicové a rasistické tendence. O víkendu přitom jeden muž zaútočil zápalnými bombami na zařízení pro přistěhovalce v britském přístavním městě Doveru.

Jenrick také připustil špatné podmínky v jiném přijímacím zařízení v Manstonu v hrabství Kent, kde je při kapacitě 1600 lidí ubytováno na 4000 migrantů. Podle státního tajemníka je tam příliš mnoho lidí, protože každý den do země mnoho migrantů ilegálně připlouvá přes Lamanšský průliv. Vláda už přitom podle něj nezaostává se zajišťováním hotelových pokojů pro migranty.

Podle médií ovšem Bravermanová zamezila dalším takovým rezervacím zejména v oblastech, z nichž mají konzervativci svého zástupce v parlamentu.

Letos se zatím do Británie přes Lamanšský průliv dostalo přes 38 tisíc migrantů, což je mnohem více než za celý minulý rok. Konzervativní vláda chce migranty bez ohledu na jejich azylový status posílat do Rwandy. Jenrick v úterý přiznal, že vláda zvažuje "radikálnější možnosti" přístupu k imigraci.

"Domnívám se, že bychom měli nyní zvážit radikálnější možnosti, abychom zajistili přizpůsobení našich zákonů, aby byli ekonomičtí migranti rychle deportováni a abychom odradili lidi od příchodu do Spojeného království," dodal Jenrick.

Británie se dohodla s Rwandou na tom, že bude do africké země posílat žadatele o azyl, kteří do země přišli ilegálně. Vysoce kontroverzní projekt se ale hned na počátku zasekl na soudních přích.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Bojuje na Ukrajině i Čína? Zajali čínské vojáky. Co na to svět, ptá se Zelenskyj

Zahraničí
8. 4. 2025
ilustrační foto

Opustí USA Evropu? Po celní válce chce teď Pentagon stáhnout tisíce vojáků

Zahraničí
8. 4. 2025

Smutná vizitka světa: Poprav bylo nejvíc za deset let. Tisíce dalších neznáme

Zahraničí
8. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ