Bulharsko by mohlo zpřísnit pravidla financování náboženských obcí ze zahraničí a omezit návštěvy zahraničních duchovních. Chce tak pomoci zabránit případnému šíření radikálního islámu do země. Podle médií to řekl bulharský vicepremiér a ministr obrany Krasimir Karakačanov.
Karakačanov stojí v čele sdružení Jednotní vlastenci. Toto uskupení nacionalisticky orientovaných stran je menším členem vládní koalice, kterou po březnových volbách uzavřelo s hnutím Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) premiéra Bojka Borisova. Jednotní vlastenci jsou známí tvrdým postojem vůči migrantům a bulharským Romům.
"Platné zákony jsou nesmírně liberální a umožňují využít formu soukromých náboženských škol, výukových kurzů a soukromých mateřských škol k podpoře takové verze islámu, která není pro Bulharsko tradiční," prohlásil podle zpravodajského serveru novinite.com Karakačanov na schůzi v Sofii. Schůze byla věnována diskusi o opatřeních proti pronikání radikálního islámu do země.
Příslušné návrhy změn v zákonech upravujících vzdělávání a působení církví a rovněž v trestním zákoně by měly být parlamentu předloženy do konce roku, sdělil Karakačanov.
V Bulharsku se podle vicepremiéra "už dlouho mluví o problémech, které vidíme jako problémy v řadě evropských zemích". "Jde o financování podezřelých soukromých struktur nebo fondů veřejnými organizacemi k podpoře náboženských komunit, jejichž prostřednictvím se šíří radikální náboženské myšlenky. Jsou vyvíjeny snahy realizovat v zemi politický vliv," řekl Karakačanov.