Strůjce holokaustu
Byl jsem pouhý nástroj. Eichmann žádal Izraelce o milost
27.01.2016 17:38
Německý válečný zločinec a jeden ze strůjců holokaustu Adolf Eichmann žádal bývalého izraelského prezidenta Jicchaka ben Zviho o milost. Jeho žádost, obsažená v ručně psaném dopise v němčině, byla zamítnuta. Dokument byl ve středu zveřejněn v rezidenci současného izraelského prezidenta Reuvena Rivlina v rámci výstavy věnované procesu s mužem, který připravil plány vedoucí k vyvraždění šesti milionů Židů za druhé světové války. Právě na středu připadá Mezinárodní den památky obětí holokaustu.
Eichmann se po druhé světové válce 15 let skrýval. Izraelská tajná služba ho vypátrala v Argentině, odkud ho v květnu 1960 unesla do Izraele. Následujícího roku byl odsouzen k trestu smrti za zločiny proti lidskosti, válečné zločiny a zločiny proti židovskému lidu a v roce 1962 byl popraven. Dopis je datován 29. května 1962. O dva dny později Eichmanna popravili, jeho tělo bylo spáleno a popel rozptýlen v mezinárodních vodách Středozemního moře. Eichmann je jedinou osobou, kterou Izrael od svého založení v roce 1948 popravil.
V dopise Eichmann píše, že izraelský soud zveličil jeho roli v takzvaném konečném řešení židovské otázky, které uskutečňovali němečtí nacisté. "Je třeba činit rozdíly mezi těmi vůdci, kteří byli zodpovědní, a lidmi, jako jsem byl já, kteří byli jen pouhými nástroji v rukou těchto vůdců," psal nacistický zločinec izraelskému prezidentovi. "Nebyl jsem tím zodpovědným vůdcem, a proto se necítím být vinný," dodal. Rozhodnutí soudu podle něj nebylo spravedlivé, a proto prezidenta žádá o milost.
Jak uvedl Rivlinův mluvčí, o existenci žádosti o milost se vědělo již dříve, dopis byl ale objeven až nedávno. Experti na něj narazili v archivech, když začali historické dokumenty převádět do digitální podoby. Izraelský prezident ve středu při ceremonii ve své rezidenci uvedl, že byl by rád, kdyby byl dopis vystaven v jeruzalémském památníku Jad vašem.
Mezi dalšími dokumenty, které byly ve středu zveřejněny, jsou i žádosti o milost, které zaslala Eichmannova manželka Vera a jeho pět bratrů. Prezidentský úřad rovněž zveřejnil dopis Jicchaka ben Zviho tehdejšímu ministru spravedlnosti, ve kterém prezident tyto žádosti odmítá. Středeční slavnostní ceremonie se zúčastnil i bývalý agent izraelské tajné služby Rafi Ejtan, který se podílel na Eichmannově únosu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.