Exprezident
Byl Walesa agent? Vdova po ministrovi prodá tajné spisy
18.02.2016 05:15
V Polsku se znovu vynořila nařčení, že exprezident Lech Walesa býval informátorem komunistické tajné policie. Stalo se tak poté, co vdova po posledním komunistickém ministrovi vnitra nabídla Institutu národní paměti (IPN) za 90 tisíc zlotých (více než půl milionu korun) dosud neznámé tajné dokumenty o Walesovi.
Zakladatel protikomunistického hnutí Solidarita a nositel Nobelovy ceny za mír Walesa vždy tvrzení o spolupráci se Státní bezpečností popíral a speciální lustrační soud jej v roce 2000 z obvinění očistil. Walesovi odpůrci nicméně nadále prohlašují, že býval konfidentem s krycím názvem Bolek a že soud ho očistil neprávem.
Jako ukázku vdova po generálovi Czeslawu Kiszczakovi předložila vedení IPN rukou psaný záznam policejního důstojníka o schůzce s tajným spolupracovníkem Bolkem v listopadu 1974 v Gdaňsku. IPN, který je pověřen výzkumem zločinů nacismu a komunismu a disponuje pravomocemi prokuratury, na transakci nepřistoupil a někdejší tajné dokumenty zabavil.
"Mezi převzatými materiály jsou rukopisy, strojopisy a fotografie. Zajištěné dokumenty představují celkem šest velkých balíků," prohlásil šéf IPN Lukasz Kamiňski a dodal, že s tříděním těchto dokumentů se právě začíná. Zveřejněny prý mají být v co nejkratší době.
Maria Kiszczaková nabídla dokumenty na přelomu ledna a února, schůzku se šéfem IPN se ale podařilo uspořádat až v úterý. IPN tvrdí, že vdova požadovala za dokumenty peníze, Kiszczaková naopak prohlašuje, že peníze za dokumenty jí nabídli zástupci IPN, a tak si řekla, proč ne.
"Muž se snažil chránit polského hrdinu," vysvětlila vdova, proč se dokumenty dostaly do rukou IPN až nyní. Prý kdyby nebylo generála Kiszczaka, nedostal by Walesa Nobelovu cenu.
"To je tak absurdní tvrzení, že ani nemá smysl jej komentovat," řekl televizi Walesův syn Jaroslaw, který je poslancem Evropského parlamentu. Podle něj jde o pokus pošpinit jméno národního hrdiny, jehož zásluhou se Polsko stalo svobodnou zemí. Nemělo by se zapomínat, že nynější vládaWalesu nenávidí, dodal.
"Máme bláznit okolo toho, co se našlo v generálově skříni? Pro mne to nemá žádnou hodnotu, protože se to našlo v domě člověka, který se v 80. letech věnoval falšování materiálů o opozici," řekl.
Walesova manželka Danuta označila v rozhlase celý rozruch za nesmysl a nepochopení a připomněla, že pomluvám musel čelit i papež Jan Pavel II.
"Trpaslíci vítěze nesoudí," vzkázal Lech Walesa svým nepřátelům. "Nejste s to lžemi, pomluvami, padělky změnit pravdivá fakta. To já jsem od roku 1970 stál v čele hlavního křídla boje (proti komunismu)," dodal z Venezuely, kde je na návštěvě do konce února.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.