Volby se blíží
Cameron chce omezit imigraci z EU. I když se vyplácí
28.11.2014 14:30
Britský premiér David Cameron oznámil návrhy na opatření, která by měla omezit přistěhovalectví ze zemí Evropské unie. Cameron řekl, že uskutečnění plánu bude vyžadovat změny ve smlouvách o EU. Potvrdil, že přistěhovalci z unijních zemí by podle jeho návrhu museli na některé sociální dávky čekat nejméně čtyři roky. Pokud do půl roku nenajdou práci, budou prý muset zemi opustit. Naplnění Cameronových požadavků však bude záviset na tom, zda uspěje v květnových volbách v příštím roce.
Cameron prohlásil, že Britové chtějí kontrolovanou imigraci. Prosazení příslušných opatření však podle něj budou vyžadovat změny v zakládajících smlouvách o Evropské unii. "V Evropě se vede debata o tom, které konkrétní části legislativy, které konkrétné části smlouvy bude třeba změnit, ale není pochyb o tom, že tento balík jako celek bude vyžadovat určité změny ve smlouvě a já věřím, že to můžeme vyjednat," prohlásil.
Cameron přitom otázku omezení přistěhovalectví na evropské úrovni, nebo alespoň prostřednictvím britské výjimky, spojil přímo s otázkou setrvání Británie v EU. "Pokud s tím uspěji, budu argumentovat ve prospěch setrvání v EU," prohlásil dne Cameron. "Pokud neuspěji, nemohu vyloučit vůbec nic," prohlásil.
Evropská komise uvedla, Cameronovy návrhy by měly být "s klidem a pečlivě prodiskutovány". Zdůraznila však, že evropská legislativa dává národním parlamentům dostatek prostoru na boj proti zneužívání systému sociální podpory imigrantů.
Cameron už dříve slíbil Britům, že brzy nově projedná s partnery vztahy Británie s EU a uspořádá v případě svého znovuzvolení na jaře 2015 referendum v roce 2017 o setrvání země v unii.
Cameronova vláda konzervativců a liberálních demokratů jedná pod tlakem euroskeptického křídla Konzervativní strany a zvyšující se popularity nacionalistické a protievropské Strany nezávislosti spojeného království (UKIP). Ta těží z tvrdé kritiky EU a množství přistěhovalců v zemi a již dosáhla významných volebních vítězství.
Premiér zdůraznil, že žadatelé o sociální výhody, jako je například sociální bydlení a daňové úlevy na děti žijící mimo Británii, musí mít v Británii odpracovány čtyři roky či hovořit anglicky. "Pokud uchazeč o práci z EU nenajde práci do šesti měsíců, bude muset zemi opustit," prohlásil.
Omezeno má být také právo přistěhovalců vzít si do Británie rodinné příslušníky. Urychleny mají být deportace usvědčených zločinců a prodlouženy zákazy vstupu do země pro osoby, které byly z Británie vyhoštěny. Jde například o žebráky či podvodníky.
Přístup občanů z nových členských zemí EU na britský pracovní trh má být omezen, dokud se úroveň jejich ekonomik nepřiblíží těm dosavadním.
Podle odhadů britského statistického úřadu ONS žilo v Británii loni 42 tisíc občanů České republiky. Nejvíce cizinců žijících v Británii pochází podle ONS z Polska (726 tisíc), Indie (330 tisíc) a z Irska (329 tisíc). Z postkomunistických zemí EU je Česko na osmém místě.
Podle nedávné studie londýnské univerzity UCL imigranti z deseti zemí, které vstoupily do Evropské unie v roce 2004, od té doby zaplatili na daních víc, než kolik dostali na sociálních dávkách. Mezi tehdejšími novými členy EU byla i ČR.
Východoevropští přistěhovalci zaplatili v letech 2004 až 2011 na daních v Británii o 4,96 miliardy liber (175,5 miliardy korun) více, než kolik dostali na sociálních dávkách. U přistěhovalců ze všech zemí EU v tomto období rozdíl ve prospěch britské státní pokladny 20 miliard liber.
Podle statistik přibylo od loňského do letošního června v Británii 260 tisíc přistěhovalců, což je o 45 tisíc víc než o rok dříve. Zatímco 583 tisíc lidí se přistěhovalo, 323 tisíc jich z Británie přesídlilo.
Z EU se ve sledovaném období do Británie přistěhovalo 228 tisíc lidí, což je podstatný vzestup oproti předcházejícímu roku (183 tisíc imigrantů). Nejvíce přibylo imigrantů ze "starých" 15 členských zemí EU (117 tisíc oproti 96 tisícům). Stejně tak se zvýšil počet přistěhovalců z Bulharska a Rumunska z 18 na 32 tisíc poté, co na začátku roku pro ně přestala platit přechodná imigrační omezení.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.