Reakce
Český recept "B" na migraci? Evropa prohrála
02.03.2016 14:32 Aktualizováno 02.03. 14:52
Evropa by neměla o společném řešení migrace pouze mluvit, řekl po pražském jednání s českým ministrem Lubomírem Zaorálkem jeho lucemburský protějšek Jean Asselborn. Evropské státy se podle něj musejí více snažit, aby o společném postupu pouze nemluvily, ale začaly ho i provádět. Žádný plán B, který by měl zahrnovat uzavření hranic Řecka s Makedonií a Bulharskem, podle něj není. O migraci mluvil Asselborn také s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).
"Děláme něco jiného, než říkáme, nesnažíme se mít opravdu společné evropské řešení," řekl Asselborn po první části jednání se Zaorálkem. "Musíme mít evropské řešení nejen tím, že o něm mluvíme, ale také tím, že ho budeme provádět," dodal.
Asselborn doplnil, že podle něj není žádný plán B, o němž Česko mluví jako o záložní variantě visegrádské skupiny pro případ, že by se nepodařilo regulovat proud uprchlíků v Řecku. "Evropa má pouze plán A, nevím, co je plán B," prohlásil. Pokud by měl přijít na řadu nějaký plán B, znamenalo by to podle něj, že Evropa prohrála. Zaorálek dodal, že Česká republika se ke společnému evropskému řešení hlásí.
Lucemburský ministr kritizoval nedávné uzavření řecko-makedonské hranice, kvůli kterému na hraničním přechodu Idomeni uvízlo 10 tisíc lidí. "Ty strašné obrázky z řecko-makedonských hranic nekorespondují s tím, jaká by Evropa měla být," prohlásil. Podle Zaorálka se situace uklidní až ve chvíli, kdy budou fungovat všechny prvky, na nichž se zatím Evropa shodla. To podle něj znamená především mír v Sýrii, naplnění dohody EU a Turecka a efektivní kontrolu vnějších hranic. "To, co se děje na řecko-makedonské hranici, se nevyřeší na řecko-makedonské hranici," podotkl.
Asselborn připomněl, že země EU se loni v době lucemburského předsednictví EU shodly na balíčku opatření, která stále nebyla uvedena v život. "V tomto balíčku máme kontrolu vnějších hranic, máme v něm relokace a máme v něm přesídlování. Musíme implementovat všechna tato rozhodnutí," vyzval. Systém relokací, tedy rozmísťování uprchlíků mezi jednotlivé členské státy, ale některé země EU odmítají. Slovensko kvůli těmto takzvaným uprchlickým kvótám podalo žalobu k Soudnímu dvoru EU.
Kromě migrace se šéfové diplomacií věnovali také spolupráci Beneluxu a visegrádské skupiny. Ještě předtím, než v červenci skončí české předsednictví V4, plánují oba regionální bloky společný pražský summit. Podle Zaorálka se na něm ministři zahraničí Lucemburska, Nizozemska, Belgie, Maďarska, Česka, Slovenska a Polska budou zabývat vývojem kolem migrace. Věnovat se však budou i evropské spolupráci v oblasti energetiky nebo situaci na Ukrajině. Zároveň je summit příležitostí pro jednání Lucemburska se Slovenskem, které v polovině roku převezme předsednictví EU.
Ve druhé části jednání se Zaorálek s Asselbornem zaměří například na situaci kolem možného odchodu Velká Británie z EU.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.