Také díky svým kontroverzním výrokům se v sobotu zesnulý korutanský hejtman Jörg Haider stal v uplynulém desetiletí a po vstupu jeho strany FPÖ do rakouské vlády v roce 2000 jedním z nejproslulejších politiků Rakouska ve světě, ne-li vůbec nejznámějším. Haider už se stal za svého života svým způsobem mýtem.
ČTĚTE TAKÉ: Haider, provokatér rakouské politiky, se zabil v autě
Jeho výroky se vyznačují hlavně tím, že pro ně neplatí téměř žádná tabu, jsou vtipné a agresivní a nezastavují se ani před urážením a nadáváním na politické protivníky. Občas v jeho slovníku zaznívají „pravicové tóny", za které obvykle sklízel největší kritiku. Nabízíme výběr jeho výroků:
Únor 1985
"FPÖ není žádnou následnickou organizací (Hitlerovy) NSDAP, protože kdyby tomu tak bylo, měla by absolutní většinu." Haider to uvedl na tiskové konferenci FPÖ.
Říjen 1990
"Svobodní (FPÖ) nejsou škůdci demokracie. My jsme prostředek na hubení škůdců. U nás vládnou rudokožci a černoši (Haider míní socialisty a lidovce). Ne jako jinde, kde tito žijí v rezervacích." Haider pro list Die Presse.
Prosinec 1991
Během bouřlivé diskuse v korutanském sněmu prohlásil, že Hitlerova říše "měla zdravou (řádnou) zaměstnaneckou politiku".
Únor 1995
V Národní radě označil nacistické koncentrační tábory za "kárné tábory".
Září 1995
Na shromáždění bývalých příslušníků wehrmachtu a elitních nacistických jednotek SS v korutanském Krumpendorfu prohlásil na adresu přítomných, že "na tomto světě jsou ještě slušní lidé, kteří mají charakter, i za největších protivenství stojí za svým přesvědčením a zůstali mu věrni".
Prosinec 1995
V televizním interview označil příslušníky SS za "součást wehrmachtu", jimž přísluší "veškerá úcta a uznání".
Květen 1996
„V Rakousku je 300 tisíc nezaměstnaných a 300 tisíc oficiálních cizinců." Zdroj: Freiheitlicher Pressedienst.
Leden 1998
Otevření EU na východ označil za "vyhlášení války" Rakousku a za "zničující tažení proti domácímu zemědělství".
Leden 1998
„Každý azylant si hned přitáhne celou svou rodinu a nechá ji zdravotně sanovat. Na náklady řádných a pracovitých Rakušanů." Z rozhovoru pro Kleine Zeitung Graz.
Září 1998
Při srovnávání holocaustu s "vyhnáním" sudetských Němců: "Když židovští emigranti kladou požadavky, pak je zadostiučinění nekonečné, ale když sudetští Němci totéž žádají od rakouské vlády, aby vůči českým úřadům prosadila jejich požadavky na zadostiučinění, pak se říká, že někdy už je konečně třeba učinit tlustou čáru za dějinami..."
Září 1998
O vstupu ČR do EU a zrušení Benešových dekretů: "Dokud budou v Česku a Slovinsku nadále platit zákony odporující lidským právům, nesmějí být tyto země přijaty do EU."
Listopad 1999
Omluvil se za své výroky o nacismu.
Duben 2000
Kritizoval EU: "Ve skutečnosti je toto sdružení stejně nemorální a úpadkové jako starý Řím, protože rozmařile utrácí peníze, které mu odvádějí provincie."
Říjen 1999
"Když je Klima (rakouský spolkový kancléř) pro rozšíření EU na východ, tak ať kandiduje v Česku!" řekl na volebním mítinku na náměstí Stephansplatz.
Červenec 2000
Na adresu francouzského předsednictví v Evropské unii řekl, že považuje úsilí Francie prezentovat se coby avantgarda a "lepší národ" EU za "začátek chybného vývoje, jaký je znám už z německého a italského fašismu".
Září 2000
Protirakouské sankce EU nazval "plácnutím do vody". Byly podle něj "eklatantním porušením práva EU".
Únor 2002
"Kdo je schopen práce, ať pracuje a nenechává se od nás obsluhovat," pravil na shromáždění v Riedu o popeleční středě.
Únor 2002
Svou cestou do Iráku, kde se mimo jiné setkal s iráckým prezidentem Saddámem Husajnem, nazval "humanitární misí". Saddáma později označil za "milého člověka, který se rád zabývá vznešenými filozofickými myšlenkami".
Červenec 2002
Amerického prezidenta George Bushe obvinil, že použil atentáty z 11. září 2001 v USA jako záminku k útokům proti nepřátelům Spojených států: "Jedenácté září nepředstavuje bianko šek pro bombardování těch, které označí šéfčetník George Bush."
Foto: AP, Reuters a Profimedia