Co vylepší image eurokočování. Že by TGV?
14.07.2008 13:40 Od dopisovatelky z Bruselu
Pravidelné stěhování Evropského parlamentu z Bruselu do Štrasburku na pouhé čtyři dny v měsíci mírně řečeno těší málokoho. Snad s výjimkou Francouzů, protože Štrasburk je francouzské město, které na každoměsíční invazi několika tisícovek lidí slušně vydělává.
Cesta autem trvá čtyři a půl hodiny, letadla mají často zpoždění a běžné vlakové spojení přes Lucemburk jede pět hodin.
Prostá logika napovídá, že udržovat oficiální sídlo europarlamentu právě ve Štrasburku odporuje předsevzetí prokázat, že peníze daňových poplatníků nevylétávají bezdůvodně oknem. Opak je pravdou.
Celý tento eurocirkus přijde na dvě stě milionů eur ročně a do ovzduší se tak mimo jiné dostane na dvacet tisíc tun škodlivých emisí. V Bruselu přitom mají europoslanci stejné zázemí v podobě nedávno dokončené budovy a přilehlých křídel.
Nejrůznější petice, na jedné se dokonce sešlo více než milion podpisů, nemají účinek. Zrušit "Štrasburk" lze jedině jednomyslným rozhodnutím všech sedmadvaceti členských zemí Evropské unie.
Jenže Francie se pravidelných zasedání na jihovýchodě své země nechce za nic na světě vzdát.
Nyní, na úvod svého předsednictví, raději přišla s „ekologičtějším" řešením neustálého cestování sem a tam.
Mezi Bruselem a Štrasburkem začalo jezdit vždy v pondělí a ve čtvrtek nové speciální spojení francouzských rychlovlaků TGV. Většina "špinavějších" charterových letů určených pro euroúředníky byla zároveň zrušena.
Ekologičtější řešení to možná je, ale už ne otevřenější lidem. Pro „obyčejné" lidi tento eurovlak určen není. Rezervaci dostane jen pracovník evropských institucí prostřednictvím Evropského parlamentu.
Toto TGV není ani tak časově úsporné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Soupravy musí jet přes Paříž, protože na přímé lince Brusel Štrasburk dosud není trať, po které mohou rychlovlaky jezdit. Jízdenka také nepatří mezi nejlevnější, zpáteční přijde na 220 eur.
Evropská unie byla vystavěna na symbolice míru - především pak mezi Francií a Německem. I proto byl jako oficiální sídlo Evropského parlamentu zvolen Štrasburk, město hned na hranici obou zemí. Nadvláda nad ním se po staletí přelévala z rukou Francouzů do rukou Němců a naopak. Naposledy se Štrasburk vrátil Francii po porážce Německa v druhé světové válce.
Jenže právě tato symbolika nyní image Evropské unie spíše ubližuje. Luxusní vlak určený jen eurokratům příliš nepomáhá vyvolat v občanech pocit, že je jim unie opět o něco blíž. Zejména pak v době, kdy pověsti europoslanců nepomohly skandální odhalení, jak léta bez uzardění odlévají štědré finanční náhrady do kapes svých příbuzných či vlastních firem.
Foto: TGV a tisková služa EP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.