Tibetský vůdce
Jsem marxista, řekl dalajlama v Praze. Havel to neslyšel
11.12.2011 10:37 Původní zpráva Aktualizováno 11.12. 16:22
"Nejsem proti socialismu či marxismu. Pokud jde o sociální ekonomii, tak i když jsem buddhistický mnich, jsem marxista. Ale naprosto jsem proti leninismu," prohlásil tibetský duchovní vůdce dalajlama na debatě na Filozofické fakultě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Ve svém projevu narážel na nedostatky kapitalismu, který nemyslí na lidi, ale na zisk. "Mám rád Ameriku, mám tam spoustu přátel. Je to nejbohatší země, ale jsou tam obrovské rozdíly mezi bohatými a chudými."
Po kulatém stolu pro studenty Filozofické fakulty Karlovy univerzity dalajlama odpoledne přednášel pro veřejnost v Kongresovém centru Prahy.
"Máte morální odpovědnost pomoci lidem v totalitních režimech," vzpomněl dalajlama na českou zkušenost s komunismem i na svou návštěvu Prahy brzy po listopadovém převratu.
Spolu s dalajlamou se diskuse o lidských právech účastnily další osobnosti světové humanitární scény. Bernard Kouchner byl donedávna ministrem zahraničí Francie, dříve založil humanitární organizace Lékaři bez hranic a Lékaři světa. Stéphane Hessel, francouzský diplomat německého původu, se po druhé světové válce podílel na sepsání Všeobecné deklarace lidských práv. Loni napsal mezinárodní bestseller Indignez-vous (Rozhněvejte se), kterým se inspirovali mimo jiné španělští protestující - los indignados. Íránská právnička a aktivistka Širín Ebadíová je první muslimkou, která získala Nobelovu cenu míru (roku 2003). Jang Ťien-li je čínským disidentem, signatářem Charty 08, který se osobně zúčastnil protestů na náměstí Nebeského klidu.
V Kongresovém centru Prahy na dalajlámu čekalo na tři tisíce diváků, i před nimi pokračoval odlehčeně a humorně. Tématem bylo dosahování stěstí v pohnutém světě. Přiznal, že přání a modlitby jednotlivce nemají pro společnost příliš význam. "Tři čtyři tisíce let se lidé modlí k bohu, ale pořád se na planetě dějí hrozné věci." A zdrůraznil, že činy jsou důležitější než modlitby.
V tomto duchu také varoval mladou generaci, že má usilovat o lepší, mírumilovný svět. Zatím účelem si také spočítal komu je pod třicet - což byla většina vyprodaného sálu. "Na vlastní oči už to neuvidím, ale budu vás kontrolovat, ať už z nebe, nebo z pekla."
Václav Havel nakonec ze zdravotních důvodů nepřijel, vyřídil své omluvy a pozdravy po řediteli pořádající nadace Forum 2000 Oldřichu Černém (který se za mikrofonem omluvil, že není Václav Havel).
Obě vystoupení se nesla v lehkém duchu, na fakultě dalajlama často popichoval své francouzské kolegy, kteří mu bonmoty pohotově vraceli, nebo vtipkoval třeba o alkoholovém apetitu někdejší ruského prezidenta Borise Jelcina.
S Havlem se dalajlama setkal už v sobotu. Havel svému dlouholetému příteli poděkoval, že přijel do země, kde jej lidé milují, ale politici se jej trochu obávají. "Požádal jsem ho, aby žil ještě deset let," řekl pak dalajlama při odchodu ze schůzky. Na programu měl rovněž schůzku s ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.