Litevská prezidentka
Dohoda s Tureckem je na hraně mezinárodního práva
17.03.2016 15:54 Aktualizováno 17.03. 17:19
Na hraně mezinárodního práva je záměr dohody mezi Evropskou unií a Ankarou o vracení všech migrantů do Turecka. Při příchodu na summitu EU v Bruselu to řekla litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová. Na summitu se má unijní osmadvacítka nejprve shodnout na textu dohody, než ji v pátek potvrdí s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem.
"Myslím, že je velmi komplikovaná, bude složité ji prosadit a je na hraně mezinárodního práva," řekla Grybauskaitéová. Přesto doufá, že EU se "na něčem" shodne.
Prezidentka této pobaltské země tak při příchodu v zásadě ilustrovala slova dobře informovaného unijního představitele, který právě pochybnosti části členských zemí o legálnosti navrhovaného modelu vracení migrantů označil za jeden ze dvou zatím stále sporných bodů. Druhým je trvající odpor Kypru kývnout byť jen na diskusi o možnosti otevřít některé další kapitoly v přístupových jednáních s Tureckem.
Podle názoru maďarské vlády dohoda s Tureckem k vyřešení migrační krize není nezbytná, protože se jako účinné ukázalo zablokování takzvané balkánské migrační cesty. Podle médií to řekl János Lázár, šéf úřadu maďarského premiéra Viktora Orbána.
"Balkán Evropskou unii ochránil," prohlásil Lázár. Nyní jde podle něj především o to pomoci Řecku, aby se vyrovnalo s uprchlíky. Migranty nezastaví dohoda Evropské unie s Tureckem, ale ochrana hranic, zdůraznil.
Agentura MTI informovala, že předseda maďarské vlády Orbán se chce ještě dnes v Bruselu sejít odděleně se svými kolegy ze zemí visegrádské skupiny - s premiéry Česka, Polska a Slovenska. Tyto státy v zásadě sdílejí maďarskou pozici v otázce uprchlíků.
Lázár potvrdil, že Maďarsko by nejraději nepřijalo žádného uprchlíka. Je pro to, aby rozdělení žadatelů o azyl z Turecka v Evropě probíhalo na dobrovolném základě, ne proti vůli dotyčných členských států EU.
Turci před deseti dny unii nabídli, že vezmou plošně zpět z řeckých ostrovů všechny migranty, kteří tam od určitého data dorazí. Výměnou za každého Syřana mezi nimi by měla EU z Turecka na své území přesídlit jiného syrského uprchlíka s právem na azyl.
Koncept plošného vracení kritizovaly nevládní organizace zabývající se lidskými právy i úřady Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Evropská komise ve středu vysvětlila, že migranti budou vraceni na základě několika právních postupů, a že vše je legální. Pochybnosti všech zemí ale nerozptýlila.
Kypr dál jednoznačně vylučuje další pokrok v přístupových jednáních s Tureckem, pokud jej Ankara neuzná. Předseda summitů Donald Tusk ve čtvrtek před polednem poznamenal, že je ohledně výsledků jednání mnohem více "opatrný než optimistický".
Pokud se přes všechny nynější spory země EU večer na textu dohody shodnou, měl by ho ještě v noci probrat Tusk s Davutogluem, než v pondělí začne oficiální jednání.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.