Hlasité NE z Irska. Vzletné plány se společnou evropskou ústavou (třebaže se tak už oficiálně nejmenuje) utrpěly 13. června 2008 těžkou ránu. V jediné zemi Evropské unie, kde se směli lidé vyjádřit v referendu k reformní smlouvě EU z Lisabonu, tento dokument odmítlo 53,4 procenta Irů, kteří přišli k volebním urnám.
Jak Francie vyhrožuje vzpurným Irům
Irové brnkají na nervy zbytku Evropy
Keltský tygr ukázal zuby. Irské "ne" reformní smlouvě
Summit EU: Ne irskému ne, ale řešení v nedohlednu
Plán jak přechytračit vzpurné Iry
Klaus se v Irsku označil za disidenta EU
Vzpurní Irové začali sázet na referendum o Lisabonu
Mnoha evropským politikům zatrnulo. Řešení? Už na prvním summitu šéfů států a vlád po irském lidovém hlasování řekli šéfové vlád sedmadvacítky fakticky NE irskému NE. Vláda v Dublinu byla poté postupně zbytkem Evropy v podstatě dotlačena k tomu, aby na rok 2009 oznámila uspořádání druhého referenda o Lisabonu. Možná se do té doby Irové podle představ Bruselu „umoudří".
Že se tak vskutku může stát, napovídají též informace z irských sázkových kanceláří. Irové prý bryskně reagovali na usnesení prosincového summitu EU a na výsledek nového referenda o lisabonské smlouvě o reformě unie začali sázet. Naprostá většina z nich zatím spoléhá na to, že napodruhé smlouva projde. Euroskeptici považují lisabonskou smlouvu za původní návrh unijní ústavy protlačovaný zadními vrátky.
Zrození nového eurovůdce a trochu jiné první dámy. Po rozvodu s manželkou Cécilií v říjnu 2007 nezůstal hyperaktivní francouzský prezident dlouho sám. Na přelomu roku 2007/2008 obletěly svět snímky, na nichž se u egyptských pyramid jako hrdličky cukrují Nicolas Sarkozy a modelka a zpěvačka Carla Bruniová.
Egypťané odháněli fotografy od Sarkozyho střelbou
Sarkozy se znovu oženil. S modelkou Bruniovou
Svatba Sarkozyho a Bruniové byla rychlovka
Nahatá první dáma Francie na prodej
Britský tisk: Je Sarkozyová nová Diana?
Sarkozyho nová manželka boduje u Francouzů
Sarkozyho žena zvolila styl Kennedyové
Nemálo Francouzů zpočátku považovalo nový prezidentův svazek za špatný žert, třebaže první madame obratem odložila boty na vysokém podpatku a svému choti přisoudila pět až šest mozků.
Média se více či méně shodují, že tento postoj se zlomil při státní návštěvě Sarkozyho s manželkou v Británii. Carlin diskrétní šarm na zámku Windsor okouzlil nejen královnu Alžbětu II., ale získal si srdce i mnoha Francouzů. Psychiatr Serge Hefez označil národní fascinaci svých krajanů Sarkozym termíny jako „obsesivní sarkoza", „sarkanoia" anebo "sarkománie".
Bilance francouzského předsednictví EU ve druhé půli roku 2008 je přes některé drobnější nedostatky pozitivní. Při bližším pohledu je však zřejmé, že Sarkozyho image profitovala hlavně z nečekaných krizí: irské NE k lisabonské smlouvě, konflikt mezi Gruzií a Ruskem, zhroucení finančních a hospodářských trhů. Ach ano, na samotný závěr prezidentství nelze zapomenout na tentokrát plánovaná opatření proti klimatické katastrofě.
Sarkozyho středomořské dítě se dere na svět. Deformované
Jak Sarkozy místo projevu běhal pod okny
Sarkozy: Irsko musí zopakovat referendum
Gruzie: rozhořela se válka slov o nárazníkové zóny
Saakašvili za koule visící... Dle Kremlu provokace
O francouzské aroganci a čekání na Sarkozyho
Summitový Sarkozy leze Čechům do zelí
Topolánek u Sarkozyho obědval krátce, ale vydatně
Sarkozy zazářil jako evropský vůdce v těžké době
Francie se s gumáky baví na český účet
Ani jeho odpůrci nemůžou Sarkozymu upřít neúnavnou energii, dynamiku, velký arzenál nápadů, naturel přirozeného vůdce, vůli pokud možno rychle jednat a instinkt být ve správnou dobu na správném místě.
Příkladem je ozbrojený konflikt na Kavkazu. Ačkoli k tomu neměl mandát, vyrazil rychle do Moskvy (v závěsu za ním Javier Solana a José Manuel Barroso), kde zdánlivě pouhým potřesením ruky s pány Kremlu ukončil hrozící konfrontaci.
Na straně druhé, jeho tendence k egomanství a rychlým akcím bez dohody s druhými nervovala v EU nejednou kdekoho. V první řadě Němce a kancléřku Angelu Merkelovou. Činorodost Paříže budila často dojem, že tato země je u předsednického kormidla mnohem déle než půl roku.
Na předchozí spíše jen administrativní europředsednictví Slovinska si koncem roku 2008 už sotvakdo vzpomněl. A nelehké to bude mít po Sarkozym i Česká republika.
Nyní se musí francouzský prezident začít potýkat s tíživými domácími problémy. Tolik slávy jako v čele unie si na tomto poli rozhodně nevydobude.
Foto: AP, Reuters a profinmedia.cz