EU jako Big Brother? Kvůli údajným hrozbám...
11.09.2008 20:50
Evropské unii prý hrozí výrazné oslabení občanských svobod. Největší nebezpečí pro ně představují chystané nebo už uskutečněné bezpečnostní kroky členských států, zejména stále důmyslnější elektronické databáze s údaji o lidech, varuje aktuální zpráva nevládní organizace Statewatch.
"Evropské státy požadují neomezené pravomoci pokud jde o přístup k osobním údajům o každodenním životě každého jednotlivce a o shromažďování těchto údajů, abychom všichni byli v bezpečí před údajnými 'hrozbami'," uvedl ředitel organizace Statewatch Tony Bunyan. Dodal však, že není jisté, co občany ochrání před vládami, které získají tak silné pravomoci.
Organizace mimo jiné kritizuje například povinné zavedení otisků prstů do cestovních dokladů, které před čtyřmi roky nařídila Evropská komise směrnicí. Byť směrnici zdrželo její zavádění do národních legislativ, budou od roku 2009 podle organizace Statewatch muset lidé po celé EU své otisky prstů při vyřizování pasů poskytnout.
V Česku budou všechny nové pasy otisky obsahovat od příštího roku.
Statewatch upozorňuje i na to, že údajně existuje i návrh vybavit otisky prstů všechny osobní doklady, které se používají pro cestování v takzvaném schengenském prostoru, v Česku tedy například občanské průkazy.
Dalším z problémů, na které organizace Statewatch upozorňuje, je údajně navrhované masové sledování telekomunikačního provozu v unii. Podle zprávy je zarážející, že návrhy na všeobecné monitorování telekomunikací a otisků prstů nebyly navrženy ve Spojených státech. EU je tak na dobré cestě stát se nejvíce hlídaným místem na světě, uvedla Statewatch.
Podle ní je problém zejména v tom, že bezpečnostní úsilí unie pohání důvěra v technologie, a ne v hodnoty a morálku. Svobody tak údajně ustupují bezpečnostním ohledům a výhled do budoucna proto není příliš optimistický.
Statewatch je podle svých webových stránek nezávislá nezisková organizace založená v roce 1991, která je složena z právníků, novinářů, vědců a aktivistů z 15 evropských zemí.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.