Eurokomise zrušila za devět let tisíce nařízení či směrnic

Zahraničí
14. 10. 2014 15:00
Evropská komise od roku 2005 zrušila přes 6100 různých právních aktů (ilustrační foto).
Evropská komise od roku 2005 zrušila přes 6100 různých právních aktů (ilustrační foto).

Evropská komise od roku 2005 zrušila přes 6100 různých směrnic, nařízení, rozhodnutí, doporučení nebo stanovisek Evropské unie a stáhla skoro 300 připravovaných. Ze závěrů dnes zveřejněné závěrečné zprávy unijního protibyrokratického týmu jeho šéf a někdejší bavorský premiér Edmund Stoiber vyzdvihl také úspory, které menší papírování nyní přináší evropským podnikům. Ročně prý to nyní představuje 33,4 miliardy eur (přes 935 miliard korun).

"Moje bilance je po sedmi letech v této čestné funkci pozitivní," uvedl Stoiber. Kromě konkrétních výsledků je však podle něj nejdůležitějším úspěchem změna myšlení.
Na podzim končící komise vedená José Barrosem se podle něj odchýlila od do té doby po desetiletí převládajícího názoru, že každý sebepodrobnější předpis EU je pro evropskou integraci automaticky prospěšný.

"Bylo to do určité míry bilancování," řekl novinářům Barroso na společném briefingu se Stoiberem. Zdůraznil, že evropská pravidla nejsou z definice zátěží pro občany, jak míní euroskeptická a protievropská politická hnutí. Není to však podle Barrosa jen "Brusel", kdo o konkrétní podobě legislativy nakonec rozhoduje.

Šéf protibyrokratického týmu Edmund Stoiber (vlevo) s odcházejícím šéfem komise José Barrosem.Snahu omezovat administrativní a byrokratickou zátěž v životech lidí i firem si proto musí přisvojit nejen komise, ale také europarlament a členské země, které evropská pravidla převádí do svých vlastních právních řádů, podotkl Barroso. V minulosti několikrát mluvil o tom, že Evropa má být lépe viditelná u otázek velkého rozsahu a u těch méně významných ustupovat do pozadí.

Od roku 2012 existuje v komisi program "ořezávání" administrativy, známý pod zkratkou REFIT. Je založený na pravidelném sledování právních norem EU. Dosud identifikoval zhruba 200 případů v jejichž důsledku byly předloženy návrhy na zjednodušení nebo zrušení předpisů, které již nejsou potřeba, stažení návrhů, s nimiž nesouhlasil europarlament či členské země EU a podobně. Komise se v rámci programu také zavázala, že nebude předkládat návrhy, u nichž není prokázána "zřejmá přidaná hodnota EU". Pod stůl tak spadly například úvahy o normě týkající se ochrany zdraví při práci pro kadeřníky.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock , archiv Evropské komise

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ