Europarlamentu se nelíbí česká <span>žena u plotny</span>

Zahraničí
3. 2. 2009 13:42
Češi jako obhájci tradiční dělby práce mezi mužem a ženou?
Češi jako obhájci tradiční dělby práce mezi mužem a ženou?

Češi jako obhájci tradiční dělby práce mezi mužem a ženou?Evropský parlament v dnes přijaté nezávazné zprávě o diskriminaci ostře kritizuje české předsednictví EU. Europoslance velmi znepokojuje, že prý předsednictví svými návrhy nutí ženy vzdát se zaměstnání a ubírat se "přirozenou" cestou, tedy starat se o děti. Praha podobnou kritiku předem odmítla jako neopodstatněnou.

"Evropský parlament se obává, že návrhy českého předsednictví považovat děti za 'plnohodnotnou alternativu profesního života' směřují k tradičnímu rozdělení práce mezi muže a ženy, to jest k tradičnímu pojetí, kdy je muž pracovníkem na plný úvazek a o jeho osobní potřeby se starají 'neviditelné ruce' (žena), které pečují o dům a rodinu," píše se ve zprávě.

Parlament ve zprávě vyzývá, aby Rada EU, které ČR jako předsednická země šéfuje, vyvinula co největší úsilí k dosažení cílů týkajících se péče o děti.

ČTĚTE TAKÉ: Extremisté. Tisk Francie dále tepe české šéfování EU

Čeští politici v Evropském parlamentu (leden 2009).V nich si blok v roce 2002 stanovil, že by měl být do roku 2010 v členských státech k dispozici nějaký typ zařízení (třeba jesle či školky) pro 33 procent dětí do tří let a pro 90 procent dětí mezi třemi lety věku až po věk nástupu do základní školy.

V reakci na podklady českého předsednictví připravené k neformálnímu setkání ministrů zemí EU pro rodinné otázky, Strana evropských socialistů (PES) minulý týden vyzvala, aby unie nedovolila českému předsednictví unijní cíle podkopat.

"(Předsednictví) se pouze snaží nastartovat debatu o jejich možné revizi. Důvod je prostý. Barcelonské cíle byly schváleny v roce 2002 bez účasti nových členských států," uvádí se ve víkendovém českém prohlášení.

Premiér Topolánek v Evropském parlamentu (leden 09).Péče o nejmenší děti je podle českého předsednictví věcí jednotlivých členských států sedmadvacítky a není v kompetenci EU. "Státy zde vykonávají svou svrchovanou moc. Není proto možné vyžadovat jejich faktické plnění," sdělila ČTK mluvčí českého ministerstva práce a sociálních věcí pro předsednictví EU Jana Říhová. Podle ní navíc většina unijních států včetně Česka tyto cíle neplní a ani nenaplní. České předsednictví proto chce o péči o malé děti otevřít debatu.

ČTĚTE TAKÉ: Ransdorf přišel o imunitu. Kvůli nehodě

Foto: Profimedia a tisková služba EP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ