Potvrzeno
Francie zaútočila na Islámský stát v Sýrii, Rusové radí Iráku
27.09.2015 09:15 Aktualizováno 27.09. 15:44
Francie zahájila letecké údery na pozice organizace Islámský stát (IS) v Sýrii. Prezident François Hollande, který je v New Yorku, oznámil, že francouzské stroje zasáhly a zničily výcvikový tábor islamistů u Dajr az-Zauru na východě země. Zdůraznil při tom, že si nálet nevyžádal žádné civilní oběti.
Nálety byly provedeny na základě informací získaných monitorovacími lety nad Sýrií, které probíhaly v uplynulých dvou týdnech, řekl Hollande. Poděkoval v této souvislosti silám koalice vedené USA za poskytované zpravodajské informace.
Sýrie potřebuje politické řešení, řekl dále Hollande, syrský prezident Bašár Asad ale nemůže být jeho součástí. "Francie diskutuje se všemi a nikoho nevylučuje" při hledání politického řešení konfliktu v Sýrii. Paříž ale soudí, že "budoucnost Sýrie nemůže být spojena s Bašárem Asadem", dodal.
O nutnosti leteckých úderů proti IS v Sýrii hovořil prezident François Hollande už na počátku září. Zapojení Francie potvrzuje odhodlání Paříže bojovat proti teroristické hrozbě, kterou IS představuje, uvedl v prohlášení úřad prezidenta. "Budeme útočit, kdykoli bude v sázce naše národní bezpečnost," dodal Elysejský palác.
Francie se v rámci koalice vedené Spojenými státy dosud podílela pouze na leteckých úderech na pozice islamistů v Iráku, neboť se obávala, že útoky v Sýrii by mohly vylepšit pozici režimu prezidenta Bašára Asada. Na počátku září ale zahájila monitorovací lety i nad Sýrií. V polovině září Hollande uvedl, že údery proti IS budou nezbytné.
Francouzská vojenská akce se uskutečnila krátce před pondělním zahájením hlavní části zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů v New Yorku, před nímž svůj proslov pronese i Hollande. O boji proti IS bude podle světových agentur mluvit také americký prezident Barack Obama. K jednotě v boji proti radikálům z Islámského státu chce v New Yorku vyzvat světové společenství také český prezident Miloš Zeman.
Paříž zároveň k leteckým úderům přistoupila v době množících se informací o zvyšující se ruské aktivitě v Sýrii. Moskva prý Asadovu režimu dodává stíhací letadla, bezpilotní stroje, tanky a vrtulníky. V zemi už údajně působí také přinejmenším 1700 ruských specialistů. V Latákíji na západě země Rusko buduje základnu a ohlásilo i manévry svého námořnictva ve východním Středomoří. Jeho aktivity ale vyvolávají značnou nervozitu u západních politiků.
Právě v souvislosti s Ruskem velitelství irácké armády potvrdilo zpravodajskou a bezpečnostní spolupráci v Bagdádu s Moskvou, Íránem a Sýrií, která má být zaměřena proti Islámskému státu.
Ruská média tvrdí, že v Bagdádu již vzniklo "informační středisko", ve kterém mají působit představitelé generálních štábů všech čtyř zmíněných zemí. Podle nejmenovaných vojenských a diplomatických zdrojů by na základě střediska mohl v případě úspěšné činnosti vzniknout koordinační výbor pro plánování vojenských operací proti Islámskému státu.
O nové struktuře již dříve informovala americká televize Fox News, avšak vzápětí Kreml i iráčtí představitelé tyto zprávy popřeli. "Je velice mnoho zpráv, které neodpovídají skutečnosti," prohlásil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.
Irácký ministr zahraničí Ibráhím Džaafarí v pátek v New Yorku řekl, že ozbrojeným silám jeho země nepomáhají žádní ruští vojenští poradci.
Prohlášení iráckého velení zmínilo "rostoucí ruské znepokojení nad přítomností tisíců teroristů z Ruska" v řadách Islámského státu.
Podle ruských médií má být hlavním úkolem bagdádského střediska sběr, zpracování a analýza informací o situaci v oblasti s ohledem na boj proti Islámskému státu. Ve velení středisku se důstojníci ze čtyř států mají střídat po čtvrtletích, začít mají Iráčané.
Rusko již výrazně posiluje svou vojenskou přítomnost ve válkou zmítané Sýrii, což znepokojuje některé západní státy. Rusko dodalo Damašku kromě stíhacích letadel i bezpilotní stroje, obrněné transportéry a vrtulníky. Tento týden syrská armáda nasadila ruské stíhačky do bojů v severní provincii Halab. Podle ruských zdrojů je v Sýrii na 1700 ruských specialistů. Moskva také buduje základnu v Latákíji, která je baštou vládnoucích alávitů. Těžké dopravní letouny An-124 údajně už před týdnem dopravily do Sýrie tucet ruských bitevníků Su-25 a tucet bombardérů Su-24; lety ruských bezpilotních letounů vykládají západní média jako průzkum před nasazením ruských letadel do bojů.
Předpokládá se, že situace v Sýrii bude hlavním tématem nadcházející schůzky prezidentů Putina a Baracka Obamy v New Yorku. Obě velmoci sice shodně vystupují proti Islámskému státu, avšak USA odmítají režim Bašára Asada, který Moskva stále podporuje. Obamovi kritici tvrdí, že nerozhodná americká politiká dává Islámskému státu příležitost pro expanzi.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.