Zatímco má NATO na svém summitu ve Walesu přetěžkou hlavu z války na Ukrajině, respektive z Ruska, neuškodí se podívat, jak silné jsou ve světě další armády. Měřit je se snaží například Global Firepower Index, který srovnává jednotlivá vojska na základě padesáti kritérii, hlavně podle jejich síly a výzbroje. Česká republika zaujímá na žebříčku slušnou třicátou příčku.
Těsně před Českem jsou Švýcarsko (27.), Španělsko (28.) a Švédsko (29.). Hned za jsou Alžírsko (31.), Nizozemí (32.) a Mexiko (33.). Pro leckoho to může být velmi překvapivé řazení.
Vlastně celý žebříček, který zahrnuje celkem 106 armád, nabízí řadu udivujících poznatků. Kupříkladu Severní Korea, oblíbený bubák části médií, která ráda vyhrožuje zničením jak svému jižnímu sousedovi, tak USA, zaujímá až 35. místo.
A Izrael, který má jednu z nejlepších armád na světě, je až za první desítkou, na místě jedenáctém.
Pokud jde o Evropu (nepočítáme-li Rusko), je vojensky nejmocnější Británie - na 5. místě. Velkou výhodou pro ni jsou v očích Global Firepower Index zásoby ropy, která patří mezi zmíněná kritéria. Londýn tak nemá problémy s pohonnými hmotami do tanků nebo letadel. Dalším důležitým faktorem je i geografie. Také ta je pro ostrovní Brity výhodou.
Náš soused Německo zaujímá se svými 183 tisíci aktivními vojáky místo sedmé. Má poměrně početné letectvo, ale Francouzi o příčku výše ho ve vzdušné síle převyšují. Se svými 1203 letouny jsou Francouzi pány evropského nebe. Ačkoli tuto zemi omývají vody Atlantiku a Středozemního moře, má podle statistiky GFI pouze 120 vojenských lodí.
Před Británií se umísťuje Indie, se svým 1,3 milionu vojáků má jednu z nejmocnějších armád. Disponuje 1800 letouny, 3500 tanky a její roční rozpočet je 46 miliard dolarů (takřka bilion korun).
Je však třeba zdůraznit, že jaderné zbraně citovaný index do svých propočtů nezahrnuje. Jde jen o konvenční síly na zemi, na moři, ve vzduchu a v kosmu.
Nejlepší hodnotou by bylo 0,0000 (viz tabulka), což by znamenalo jen ty nejvyšší bonusy, negativní hodnoty index zhoršují (číselně zvyšují).
Zmiňme i čtyři nejslabší armády. Patří mezi ně člen NATO Litva (103.), dále Mosambik (104.), Madagaskar (105.) a Tanzanie (106.)
Málo překvapivé je, že k trojici zemí s nejsilnějšími armádami světa patří Čína (3.), která je co do počtu vojáků až úplně nahoře - má jich v aktivní službě 2,28 milionu. Dojem dělá i výzbroj říše draka, má například téměř 10 tisíc tanků a 500 lodí.
Více tanků, nejvíce na celé planetě, má jen Ruská federace. Plus minus 15 500. To znamená, že má nejmocnější pozemní vojsko světa. Celkově zaujímá Rusko na Global Firepower Index druhou příčku.
Jenom jedna armáda je ještě mocnější a údernější. Jak jinak - americká. Disponuje mimo jiné 8325 tanky, 13 683 letadly a 473 loděmi. Z nich je 10 letadlovek, 15 fregat, 62 křižníků a 72 ponorek. Aktivních vojáků má Pentagon 1,43 milionu.
Stránky se statistikami, které vycházejí z informací tajných služeb, nabízejí další zajímavé tabulky s pozoruhodným pořadím. Třeba pokud jde o už zmíněné tanky, ocitne se najednou Severní Korea na úctyhodném čtvrtém místě - má jich prý 6600. Za ní jsou Sýrie (4950), Egypt (4766) a Ukrajina (4112). Česká armáda má tanků jen 123 kusů, uvádí statistika GFI.
Volání Kyjeva, aby mu svět dodával další zbraně kvůli válce na jihovýchodě země, se při pohledu na množství výzbroje, která je ještě stále v ukrajinských skladech, zdá přinejmenším podivné.
Údaje GFI vycházejí ze stavu začátkem března tohoto roku. Od té doby se ukrajinská výzbroj poněkud ztenčila. O kolik přesně se vzhledem k charakteru informační politiky Kyjevských možná nikdy nedozvíme.