Proti Západu
Islamisté prý využili bruselských atentátů k náboru mladíků
29.03.2016 15:07
Řada mladých mužů z problematické bruselské čtvrti Molenbeek obdržela po atentátech z minulého úterý SMS zprávu, která je vyzývala, aby se připojili k boji proti Západu. S odvoláním na poslance parlamentu bruselského regionu Jamala Ikazbana o tom informoval server Politico. Kolem počtu obětí bruselských atentátů nadále panují zmatky. Poslední informace hovoří o 35 obětech a třech mrtvých atentátnících.
"Můj bratře, proč nás nenásleduješ do boje proti obyvatelům Západu? Učiň ve svém životě správné rozhodnutí," píše se podle Ikazbana ve zprávě, kterou obdržela v neděli řada mladých mužů z Molenbeeku.
Komunální politik proto vyzval belgického ministra vnitra Jana Jambona, aby policie zabránila verbování mladých Belgičanů do řad radikálních organizací. "Naše mládež je tváří v tvář těmto šelmám v nebezpečí," napsal Ikazban na twitteru.
Zda bude možné odesílatele SMS zpráv dohledat, není jasné. Předplacené karty lze totiž zprovoznit i pod falešnými osobními údaji. Podle aktivistů ze čtvrti Molenbeek, které citoval britský list The Guardian, se Islámský stát mohl k telefonním číslům mladíků dostat například prostřednictvím jiných telefonů jiných mladých rekrutů.
Bruselská čtvrt Molenbeek je dlouhodobě považována za líheň islamistů. V pátek 18. března tu policie zadržela pravděpodobně jediného přeživšího pachatele pařížských atentátů z 13. listopadu Salaha Abdeslama.
Kolem počtu obětí útoků na letišti Zaventem a ve stanici metra Maalbeek panují rozporuplné informace. Podle pondělních informací si atentáty vyžádaly 35 mrtvých včetně tří útočníků. Belgické krizové centrum ale později uvedlo, že na místě zahynulo 31 lidí a čtyři další zemřeli později v nemocnici. Obětí je tak celkem 35, tři atentátníci v bilanci podle krizového centra ale započítáni nejsou.
Úřadům se podařilo identifikovat zatím pouze 28 obětí, už nyní je ale jasné, že jsou mezi nimi nejen Belgičané, ale i občané dalších zemí, a to USA, Británie, Itálie, Číny, Nizozemska, Francie, Německa a Švédska. V úterý jednu oběť potvrdila také Indie.
Bruselský starosta Yvan Mayeur se v Paříži setkal se svou tamní kolegyní Annou Hidalgovou. Poradit se s ní přišel o možné reakci na teroristický útok. Paříž postihly atentáty loni dvakrát - v lednu a v listopadu. K "normálu" se podle Mayeura Brusel už nebude moci vrátit.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.